Schwarzwald (Şvartzvald), türkçesi Kara Orman, Almanya’nın Güneybatısında bulunan ağaçlarla kaplı bir dağ sırasıdır. 50 kilometre kadar geniş ve 160 kilometre kadar uzundur. En yüksek tepesi Feldberg denilen ve 1.4 kilometre olan bir dağdır.Bu kadar geniş bir alan olmasına rağmen çok sık bir nüfusu yoktur ve yerleşmeler küçük kasabalar ve köyler halindedir.

Ekonomik açıdan en büyük önemi turizm sektöründedir. 140.000 kadar tam zamanlı turizm çalışanına iş imkanı sunan bu alan, yılda 30 milyon kadar turist çekmektedir. Bisiklet ve yürüyüş yolları yıl boyu aktiftir ve kışın kar sporlarına elverişli tepeleri vardır.

Bölgede bulunan müzeler, genelde açık havadadır ve bölgedeki tarih içinde yaşayışı anlatmaya dayanır. Eskiden bu dağlarda yaşayan insanların yaşadıkları evlerin orjinal örnekleri ile beraber, Furtwangen’da bulunan Alman Saat Yapımcılığı Müzesi gibi müzeler de belli iş alanlarının Almanya’daki tarihini anlatır.

Çeşitli yerlerinde gölleri, tepeleri, ırmakları ile Almanya’nın doğal zenginliklerini sergilemekle beraber, doğanın güzelliği ile iç içe bulunan köprüleri ve yolları ile de etkilemektedir.

Yukarı görülen Arnold Lyongrün’ün “Kara Orman’da İlkbahar” tablosunda da olduğu gibi, bölgenin doğal güzelliği sanat eserlerine de yansımıştır. Aynı zamanda ağaçların yoğun olması sonucunda odun işleme alanında ileriye giden bölge halkı, başta saatler olmak üzere birçok ürünü odundan üretmektedir.

Almanya’nın görülmeye değer yerleri arasında bulunan Schwarzwald, doğanın yok edilmediğinde ne kadar güzel olabileceğine harika bir örnektir fikrimce.

12
like
5
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
19 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
19 Yorum yazarları
Irmak KurtHalilCanKaan ALTINOKZEHRA YEKREKHüseyin Özer Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Adamlar nasıl koruruz diye düşünüyor. Bizlerde nasıl yok ederiz diye düşünüyoruz. Aramızdaki fark.

Irmak Kurt
Üye

Minik isviçrecik <3 çok güzelmiş yaa.. Gerçi İsviçre'de de böyle yerler var.. Nasıl tatlı nasıl güzel doğal..

HalilCan
Üye

Bu iyidi

Kaan ALTINOK
Üye

Guzel

muhammed altunkayNak
Üye

NE BU