Bu felaket; büyük şeker pekmezi seli veya büyük Boston şeker pekmezi trajedisi olarak da anılır. Boston şeker pekmezi felaketi 15 Ocak 1919’da Neighborhood of Boston, Massachussetts‘te yaşanmıştır.

Yaklaşık 30 metre çapı bulunan ve 15 metre yüksekliği olan tank, içerisinde 9 milyon tona yakın pekmez bulunduruyordu.

Tank, 1915 yılında Boston’ın Copp’s Hill’in karşısında, Commercial Street’te inşa edildi. Birinci Dünya Savaşı için mühimmat ve diğer silahları yapmak için kullanıldı. Hızlı bir şekilde inşa edilen tankın, gürültülü sesler çıkarması ve sızıntılar olması gibi sorunlar yaşattığından bahsedilmekte. Tüm bunlara rağmen kullanılmaya devam edilmiş ve savaşın bitiminden sonra farklı amaçlara hizmet vermiştir. Bunlardan birisi de Boston’da bulunan bir pekmez fabrikası tarafından, depolama amaçlı kullanılmasıdır.

15 Ocak 1919’da, saat 12.30 sıralarında tank patladı ve tonlarca pekmez saatte 56 kilometre hızla şehir sokaklarında yayılmaya başladı. Binalara ve otomobillere zarar veren şeker pekmezi seli bir çok insanı da beraberinde sürükledi. Yardım ekiplerinin hızla gelmesine rağmen soğuk hava, pekmezi katılaştırarak kurtarma faaliyetlerini büyük oranda etkiledi. Bunun sonucunda ise 21 kişi boğularak hayatını kaybetti, 150 kişi ise yaralandı. Temizlik faaliyetleri haftalarca sürdü ve uzun yıllar bölgenin pekmez gibi kokmaya devam ettiği söylendi.

Felaketin ardından çok sayıda dava açıldı. Yaralananlar ve hayatını kaybedenlerin yakınları tankın güvenli olmadığını iddia etse de, karşı taraf olayın bazı kesimlerce sabote edildiğini söyledi ancak 1925 yılında tankım sağlam olmadığı kararlaştırıldı ve ülke çapında daha sağlam inşaat kuralları olması yönünde kararlar alınması ile sonuçlandı.

Kaynak

4
like
1
love
0
haha
3
wow
0
sad
2
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Ice coldKrcelfTriskacocuyellowredReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
serabika
Yazar

Pekmez yerine bir gaz da koyabilirlerdi . Ozaman felaket akıl almaz boyuta gelebilirdi .

salla gitsin
Üye

tedbiri elden bırakmamalıyız

hilal
Üye

Şaşırtıcı insanlar felaketten sonra bir de temizliği ve kokusuyla uğraşmışlar yazık yahu. Eline sağlık 🙂

Sinan
Yönetici

Çok ilginç bir olaymış, emeğine sağlık Okan :))

Triskacocu
Yazar

Üzücü bir durum