Fransız bir mühendis grubu yoğun araştırma süreci sonrasında ses dalgaları kullanarak objeleri görünmez yapmayı başardı. Sistemde akustik röleler (röle: bir devrede değişim oluşturmaya ya da devreyi açıp kapatmaya yarayan,elektromanyetik alanla çalışan araç) stratejik olarak yerleştirildi, böylece ses dalgaları önlerinde ne olursa olsun sabit bir genlikte biriktirilebildi. Ses dalgaları doğal olarak oluşan materyallerle temas ettiğinde, sıçrama yapar ve dağıtırlar. Bu da dalgalardan gelen enerjinin karmaşık olmasına sebep olur. Karmaşıklık ses dalgalarını nesneden uzaklaşmasıyla daha az yoğun hale gelir.

Şimdi bir akıllı telefonu düşünelim örnek olarak. Coğrafi konum veya GPS işlevselliği (en iyi telefonlarda bile) bina içindeyken çok da iyi çalışmaz. Çünkü radyofrekans dalgaları duvarlara çarptıktan sonra her yöne yayılır. Yani annelerimiz bizi sürekli dağınıklık konusunda uyarmakta oldukça haklı. Baksanıza ses dalgası bile olsan dağınık olduğunda işe yaramaz hale geliyorsun. Ekip dalga saçılmasının dengelenmesiyle, belirli nesnelerin görünmez hale gelebileceğini iddia etti ve haklı da çıktılar.

Kurdukları sistemde ses dalgalarının herhangi bir bozulma olmaksızın bu ortamlarda dolaşmasına izin verdiler. Sistemlerini 3.5 metrelik hava dolu bir tüpte test ettiler. Duvarlar, gözenekli malzemeler gibi çeşitli engeller yerleştirdiler. Daha sonra küçük hoparlörlerini engellerin arasına yerleştirdiler ve hoparlörlerin akustik özelliklerini ayarlamak için elektronik kontroller kurdular. Ve sonuçta başarıya ulaştılar. Objeleri görünmez yapabilmişlerdi!! Bu yöntem gürültü önleyici kulaklıklarda kullanılan sisteme oldukça benziyor. Ayrıca deniz altı gibi araçların sonar tarafından tespit edilmesini önlemede rahatça kullanılabilir.

Gelelim PopzPuan değerlendirmemize.Ben bu icat için 8/10 Popz veriyorum ve daha çok geliştirilebileceğini umuyorum. Çalışma ve geliştirmelerin tamamlanmasını dört gözle bekliyorum. Böylesine fantastik bir olayı da başardı ya insanoğlu daha ne olsun !! Her icatta daha ne olsun,daha iyi ne olabilir ki diyorum ama hep daha iyisi çıkıyor farkındasınız değil mi? Bilim ve teknoloji sürekli yenilenmeye ve iyinin iyisi için çalışmaya devam ediyor. Sizin bu icat için düşünceleriniz neler sevgili popzingiller?

Kaynak Link

7
like
2
love
0
haha
5
wow
0
sad
0
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
SERDAR ÖZDEMİREmre EryiğitBekir AkgülReha KarakayaHüseyin çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mehmetcan
Üye

İlk defa duydum çok ilginç. Daha neler neler göreceğiz ilerde.

Triskacocu
Yazar

Hımm insan için de mümkün mü acaba…

nazgulbacanagi
Yazar

ilk kez buradan öğrendiğim ilk teknolojik gelişme bu. görünmezlik hep hayalimiz olmuştur ama hiçbirimiz casper değiliz, yani suistimale çok müsait 🙂

bilge
Yazar

keşke fırsat verilse de bizim ülkemizde de yapılabilse böyle deneyler. kıskanıyorum gerçekten.

okan88
Yazar

Şaşırtıcı bir yenilik daha. 10 üzerinden 9