Selamlar sevgili popzingiller 🙂 Bugün sizlerle yepyeni ve oldukça ilginç bir teknolojik canavar hakkında konuşacağız. İki mühendis Viet Tran ve Seth Robertson yalnızca yüksek bas kullanarak alevleri söndürebilen bir yangın söndürücü icat etti. Artık yangın çıktığında su veya çeşitli kimyasallara güvenmek zorunda değiliz.

Kulağa çılgınca geliyor biliyorum ama bu sonik yangın söndürücü gerçekten de düşük frekansta ses dalgası yazan bir hoparlörü adeta silah gibi kullanarak yangın söndürebiliyor. Yakında oldukça ses getirecek bu proje gerçekten çok dahice bir teknoloji üzerine kurulu.

ATEŞİ ÖLDÜRMEK!

Klasik yangın söndürücülerin içerdiği kimyasal bileşimler düşünüldüğünde bu buluş alevleri söndürmek için en temiz yol gibi görünüyor. Tabi icat edilmesi oldukça kapsamlı araştırmalar yapıldıktan ve prototip sürecinden sonra oldu. İnovasyonları sadece küçük yangınlarda işe yarıyor olsa da, yöntem mükemmel bir şekilde çalışıyor. Bu da bizlere ilerde bu teknolojinin daha büyük yangınlarda da kullanışlı olacağını gösteriyor. Çok çeşitli frekanslarla başladı ekip denemelerine; yüksek frekans çok fazla söndüremezken düşük ses frekansı bu işte oldukça iyi. Yapılan deneyler sonrasında her şeyin 30 ve 60 Hz arasındaki düşük frekanslı bas sesleri ile ilgili olduğu anlaşıldı.Bu nedenle, hip hop, dub, dubstep, d & b gibi derin bas tonlarının da alevler üzerinde gayet etkili olduğu sonucuna ulaşıldı.

SES DALGALARI BİR YANGINI NASIL SÖNDÜREBİLİR?

Aslında yangın söndürmek için ses dalgaları kullanma fikri pek de yeni değil. US Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı tarafından da daha önce denenmişti.Ancak, teorikten pratiğe döken ilk kişiler Tran ve Robertson.Hani bazen “dımçıkı dımçıkı” diye yanımızdan geçen Tofaşlar olur.Siz evde otururken camlarınız son model değil de biraz eskiyse gelen bas sesiyle camlarınız titrer. Bu tamamen yüksek ses dalgaları sebebiyle gerçekleşen bir durumdur. İşte bu genç mühendislerin geliştirdiği projenin temeli de bu olaya dayanıyor diyebiliriz. Tabi tek bir farkla ; bu projede ses dalgaları yayılmak yerine belirli bir yöne odaklanıyor.

Öncelikli olarak yangının iki temel sebebi vardır. Oksijen ve yanma malzemesi. Ses dalgaları hem oksijen hem de yanma malzemesini manipüle etme yeteneğine sahiptir. Bu ikisi ayrılırsa, yangın söner. Diğer bir deyişle, ses dalgası bir tür basınç dalgasıdır diyebiliriz. Basınç dalgası, hava moleküllerinden gelen oksijeni yok kaldırır böylece yangının temel sebebi de engellenmiş olur.

Gelelim işin biraz maliyet kısmına… Bir prototipi yani 9 kg‘lık cihazı geliştirmek 600 $‘a mal oluyor. Seth Robertson ve Viet Tran, cihazın daha geniş ölçekte etkili olması için (örneğin orman yangınlarının söndürülmesine yardımcı olmak için ) cihazın geliştirilmesi üzerinde çalışıyor. Başlangıçta bu icat yağ yangınları gibi küçük yangınlarda kullanılabilir diye öngörmüş olsalar bile, bu ürün bir çok farklı sistemle birleştirilebilme potansiyeline sahip. Geliştirmeler üzerine yoğun şekilde çalışmalar devam ediyor. Umarım kimyasal maddeler kullanmadan yalnız ses dalgaları kullanarak orman yangınları gibi büyük yangınları da söndürebilecek duruma gelir bu icat.

Kullanım alanlarına ve tercihlerimizden konuşalım biraz da. Mutfağınızda ya da evinizde böyle bir yangın söndürücü olmasını ister misiniz? Sağlık kurumlarında olmalı mı mesela? Yeniliklere açık mısınız yoksa klasikten yana mısınız sevgili popzingiller?

Ve işte karşınızdaa PopzPuan değerlendirmemizzz… Ben bu icat için 8/10 Popz veriyorum. Üzerinde daha çok çalışılması gerektiğini ve gerekli geliştirmeler yapıldığında gerçekten müthiş işe yarar olacağını düşünüyorum. Siz olsanız bu icada kaç puan verirdiniz sevgili popzingiller?

Kaynak Link

13
like
4
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
SERDAR ÖZDEMİRIce coldThe QreyoTriskacocuMikail Fatih Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Yok artık daha neler diyeceğim bir icat olmuş ama kullanırlığı tartışılır gibi benim puanım 10/6.5

Sinan
Yönetici

Çok zekice bir buluş olmuş, çok da bir işe yaramaz ama bence. 7 Popz.

mehmetcan
Üye

600 $ ‘ olması biraz cazip olmuş fakat türkiye’ye gelme ihtimali çok düşük. 10 üzerinden 8

ayzek
Yazar

Vay be insanlar neler yapıyor böyle. Ama kullanışlı mı pek bilemedim. Dediğin gibi biraz daha üzerine çalışılmalı bence de. Ben 6 veriyorum.

Hilal Söğüt
Üye

süper inanması zor itfaiyecilere lazım veya da her eve