1973‘te ABD, arazi üzerinde süpersonik seyahati yasakladı. Peki sebebi neydi? Sadece çok sesliydi.

Her zaman bir uçak sesin hızını aşar, sonik patlama olarak bilinen şeyi yaratır. Suyu hareket ederken kenara iten bir tekne gibi, süpersonik bir uçak da hava moleküllerini hızla kenara itiyor. Bu moleküllerde basınç oluşturarak şok dalgalarına neden olur. Bu şok dalgaları biri diğerine doğru uzanan, genişleyen iki koni şeklindedir. Moleküllerin basıncı, her koninin sonunda serbest kalır ve bu da tüm zaman boyunca bir patlama sesine sebep olur.

Ticari uçakların süpersonik hızlarda uçmasına izin verilirse, bir yerden diğer yere uçmak için gereken süre önemli ölçüde azalacaktır. Bu olası gelecekten vazgeçmek istemeyen mühendisler daha sessiz bir süpersonik jet yapma görevini üstleniyorlar.

NASA Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi test pilotu Jim Clue Less’in videosunu yayınladı.  F/A-18 ile düzenli bir sonik patlama ve daha sonra dalış manevrasını gerçekleştirerek düşük bir “patlama” yaratmıştır. F/A-18’den gelen sonik patlama enerjisi bir yöne odaklanmış ve güçlendirilmişse, şok dalgaları diğer yöne doğru yayılmalı ve zayıflatılmalıdır. Bu testler, NASA’nın uçağın vereceği ses ile ilgili verileri toplamasına izin veriyor, böylece bir gün X-59’un (ya da onun gibi bir şeyin) uçmasına izin verilebilir.

2016 yılında NASA, hem çevresel hasarın hem de süpersonik uçaklarla gelen gürültü kirliliğinin üzerinde çalışılması için 20 milyon dolarlık fon sağlamıştı. X-59 olarak adlandırdıkları uçak tasarımı süper sessiz ve süpersonik olabilecek. Nisan ayında NASA , X-59’u inşa etmeleri için Lockheed Martin’e 247,5 milyon dolar verdi ancak 2021’in sonuna kadar aracı teslim etmeleri beklenmiyor.

Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Mutlu günler.

9
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
4 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
5 Yorum yazarları
Tolga AYDINTriskacocuokan88Sinanmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Bununla uçmak vardı şimdi ne sarar.

Tolga AYDIN
Üye

Zamanında Concorde vardı 🙁

okan88
Yazar

Büyük yatırımlar yapılmış, hakkını verecek gibi görünüyor.

Sinan
Yönetici

Yapılabilirse şahane olur. Zamanla yol ücretleri de düşecektir ve o zaman faydası çok olacaktır.