Sizce şeytan nedir veya kimdir?

Elbette bu soruyu cevaplarken felsefi anlayışınızı ve dini kimliğinizi işin içerisine sokacaksınız.

Ancak benim şu an bahsetmeye çalıştığım şey biraz daha farklı. Ben bugün size hepimizin  potansiyel bir şeytan olduğunu kanıtlayacağım. Ve bu kanıtlamayı yaparken öznel düşüncelerimin yanında psikolojik verileri de kullanacağım elbette.

Çünkü işin içerisine tanımlar girmedikçe pek inandırıcı olmuyor öyle değil mi?

İbrahimi dinlere göre şeytanın vücut bulmuş haline “İblis”(إبْلٍيسْ) deniliyor.

Ve bu dinlere göre şeytanın genel anlamda amacı “vesvese” vermek. İnsanları yollarından ve amaçlarından saptırmak ve kötü yollara yönlendirmek.

Dini tanımı bu olsa da bir yaratıcıya veya dine inanmayan insanların da kendilerince bir şeytan kavramı var elbette.

Ancak her inanışa göre ve her anlayışa göre şeytan kötü yollara sürükleyen bir kavram olarak görülüyor.

Kötü yolun da kime göre ve neye göre olduğu tartışılır ancak ben biraz daha evrensel ahlak yasalarını baz almaya çalışacağım.

Ve size sorum şu sizce her insanın içerisinde bir şeytan var mıdır?

Bu soruyu -ateist, deist veya teist farketmez- herkese soruyorum.

Sizce içimizde bastırılmış bir kötülük var mı?

Örneğin o sevgili anneciğinizin içerisinde potansiyel bir katil veya cömert ve güçlü babanızın içerisinde potansiyel bir hırsız var mı?

Kendi anne babamızı düşününce bu soruya cevap vermek saçma geliyor öyle değil mi?

Ancak olaya biraz tarafsız ve gerçekçi bakmanızı istiyorum.

Elbette konuya biraz “Kötülük Problemi” tarafından da bakmamız gerekiyor.

Neyse.

İlk bahsetmek istediğim şey hepimizde bulunan ego.

Egoyu açıklarken psikolojik anlamdaki “ego”dan bahsedeceğim. Popüler kültürde duyulan bilinen “ego” kavramından değil.

Ego yani benlik bizim zekamızın sosyal gerçeklikler karşısında alt benliğimizin isteklerini zararsız bir şekilde doyurma isteğidir. Ancak bazı şeylerden haz almamız gerektiğinde bizi kısıtlayan belli başlı şeyler vardır. Kimimize göre bu bir kültürdür kimimize göre ise dini kurallardır. Tüm bunlardan muaf bir ortamda yaşasak bile her hazzı tatmamızı engelleyen yasalar vardır.

Bu tanımı şu şekilde bir örnekle açıklayabilirim. Yüksek sesle müzik dinlemek size haz veriyor. Ve nefsimizi tatmin ediyor. Ancak bulunduğunuz yer bir devlet dairesi ve yüksek sesle müzik dinlemek yasak. Ve siz de bu kurala uyup hazzınızı kısıtlıyorsunuz. İşte ego burada devreye giriyor. Çünkü ego dış dünyanın gerçekleri ile iç dünyanın sonsuz hazzı arasındaki dengeyi sağlar.

İşin cinsel yanına baktığımızda ise mazoşizm ve sadizm bir sapkınlık ve ruh bozukluğu olarak görülür. Ancak her insanın içerisinde de çok az da olsa sadistçe ve mazoşistçe isteklerin var olduğu kanıtlanmıştır.

Evet sıkıcı tanımlardan kurtulduğumuza göre şeytan kavramımızı kendimizde arayabiliriz. Evet dediğim gibi bu denge sağlanıyor ancak içimizdeki haz isteği bazen toplumsal kuralların üzerine çıkıyor. Her zaman kurallara uyamıyoruz bazen. Hepimiz aynı da değiliz. Bunu da unutmamak gerek. Çünkü bu haz isteğine kendimizi nasıl kaptırdığımıza göre değişebilen bir durum. Çünkü bu istek  bazılarımızı tembel ve yalancı yapabilirken bazılarımızı hırsız bazılarımızı ise tecavüzcü yapıyor.

Evet tecavüzcü yapıyor.

Biz biliyoruz ki taciz ve tecavüz büyük bir insanlık suçudur. Fakat kimi insan vardır ki sosyal mecralarda tecavüzü lanetler ama yolda yürürken başka bir insanın cinsel organlarına veya kalçalarına bakmaktan kendini alamaz. Bu tecavüz değil mi?

Aslına bakarsanız o insanın bu konuda kendini avuttuğu en temel neden “Dokunmuyorum, konuşmuyorum neden tecavüz olsun” olur. Ancak o kişi kendi akrabalarının veya eşinin böyle bir durumla karşılaştığını hayal bile etmek istemez. Bu haysiyetsizlikten başka bir şey değildir.

İşin pedofilik suçlar kısmına bakarsak durum çok daha iğrençtir. Okuduğum bölüm gereği siber güvenlikle fazla içli dışlıyım. Bundan dolayı internetin en alt yapısından üst yapısına kadar incelemem bazı durumlarda önem taşıyor. Bir uygulama geliştirme üzerinde çalışmamız istendi. Uygulamanın konsepti kısaca çocukların erişmemesi gerek siteleri ve uygulamaları engelleyen bir çeşit “Aile güvenlik sistemi”ydi.  Bundan dolayı internetin en derin köşelerinde sağlıklı bir insanın midesinin kaldıramayacağı şeyler gördüm. Çocuk istismarından tutun da işkencelere kadar. Ve emin olun ki bu tarz içerikleri sadece bir kaç pedofili hastası kullanmıyor. Bulunduğunuz şehirde bile “çocuk istismarı” ile alakalı arama yapan yüzlerce normal(!) insan bulabilirsiniz.

Her suçun bir doğuşu olduğu gibi bu suçların da bir doğuşu var. Bizler ufak tefek suçları “çapkınlık” şeklinde yorumlarsak daha nice suçlarla karşılacağız emin olun.

Hep aynı bahaneyi kullanıyoruz çünkü.

“Şeytan diyor” biz de dinliyoruz. Aslında şeytanın ta kendisi biziz. Haz almaktan başka bir şeyle ilgilenmeyen varlıklarız. Suçu birilerine yüklemekten vazgeçin. Nasıl yaptığınız güzel bir şeyi hemen sahipleniyorsanız yaptığınız bir hatayı da sahiplenin. Evet belki o hatayı sahiplenmeniz itibarınızı ve moralinizi düşürecektir ancak en azından bir daha o hatayı yapmayacaksınız ve en önemlisi kendinize karşı dürüst olmuş olacaksınız.

Aslında bu biraz da insan olmamızla alakalı. Her hücrede temel amaç aynıdır. Hayatta kalmak ve eğer ortam güvenli ise üremek. Hayvanlarda da durum çok farklı değildir. Onlar da bu temel amaçları haricinde ekosistemde sorumlu oldukları görevi yapıp toprak olurlar.

Ancak biz insanlarda böyle bir şey mümkün değildir. Sadece hayatta kalabilmek ve üreyebilmek bir insanı asla yeterince tatmin etmez.

“Öyle ise” dedi, “Sen beni azgınlığa mahkûm ettiğin için, ben de onları gözetlemek üzere Senin doğru yolunun üzerinde pusu kurup oturacağım.” “Sonra onların kâh önlerinden, kâh arkalarından, kâh sağlarından, kâh sollarından sokulacağım, vesvese verip pusu kuracağım, Sen de onların ekserisini şükreden kullar bulmayacaksın!”*

KAYNAK: http://www.milliyet.com.tr/cinsel-sapkinlik-belirtileri-pembenar-detay-cinselsaglik-2016134/

KAYNAK: http://blog.milliyet.com.tr/insan-davranisi-terimleri–kisilik–id–ego–superego-/Blog/?BlogNo=395997

*A’raf Suresi 7/16,17

42
like
8
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry
56 Yorum konuları
3 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
53 Yorum yazarları
deniz kulalıGülsüm ApişSelin beyazgülSamet onuşPINAR GÜL Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

قَدْ أَفْلَحَ مَن تَزَكَّى ”Temizlenenler, Rabbinin adını anıp O’na dua edenler,kesinlikle kurtuluşa erecektir.”

فَلَا تُزَكُّوا أَنفُسَكُمْ ”Öyleyse nefslerinizi temize çıkarmayın (nefslerinizi tezkiye ettiğinizi iddia etmeyin) ”

İnsânın içindeki iyiliği keşfedememenin bir neticesi midir kötülük yoksa içimizdeki kötülük, iyilik kadar özümüzde olan bir şey mi? Gerçekte ”kötülük” kavramının anlamı hakîkatte nedir? ”Ene, nefs, ego” hakkında gerçekten ne biliyoruz?Kendini bilmek gerçek anlamda nedir?

”İnsân aldandı ve aldanmaya da devam ediyor. Emeğinize sağlık efendim

Murat tekneci
Yazar

Her insanın içinde şeytan yok ama 72 şeytan gücünde nefis var

Olupapatya
Yazar

Gerçekten etkileyen bir yazı olmuş ve kesinlikle benim içimde de beni ele geçirmeye çalışan şeytanlarım var. Emeğinize ve ruhunuza sağlık.

tacettin san
Üye

insanlığın bu hallerini gördükten sonra bence “şeytan ” bi köşeye çekilmiş çayını yudumlayıp emekliliğinin tadını çıkarıyordur. 😁😁 insanlar degişikkk

Ayşe
Üye

Karşılıklı saygı olmalı. İnsanlar birbirine saygı duyabilse eminim her şey çok daha güzel olacak. Saygısız ve benciliz. Bunlar da kötülük doğuruyor. Kötü olan da “evet, şeytancadır” diyebiliriz. Ve evet bence de herkesin içinde birazda olsa kötülük vardır.