Son yıllarda oyuncu kitlesinin gerek teknolojinin gelişmesiyle gerek iş/okul/sorumluluklardan dolayı zamanlarının azlığından kaynaklı daha hızlı, daha pratik, daha eğlenceli oyunlara yönelmeye başladı.

Tabi buda uzun soluklu strateji oyunlarının daha az talep görmesine, dolayısıyla zaten talebin az olduğu bu oyun türüne oyun yapımcıları daha az içerik çıkarmaya başladı.

Ama sadık kitlesiyle 90’lılardan beridir devam eden Sid Meier’s Civilization serisi 2016 yılında çıkan altıncı oyunuyla halen ayakta olduğu gösterdi.

Sıra tabanlı strateji türünün en sağlam örneklerinden biri olan Sid Meier’s Civilization V’i hem en iyi hem de en kötü özelliklerinden birisi uzun olması.

İlk çağdan başlayıp atom bombasına kadar devam eden bu yolculukta Osmanlı’ya Çin Seddi inşa edip yeniçerilerle geçilmez bir savunma yapabilir, zaman içinde yok olmuş Maya ile Özgürlük Heykeli dikebilir, Atilla’nın akınlarına Pers ölümsüzleriyle meydan okuyabilir, yıllardır sizle müttefik olan Hindistan’dan kafanıza atom bombası yiyebilirsiniz.

DLC’leriyle beraber din, ticaret ve bir sürü uygarlıkla saatlerce başından kalkamayacağınız keyifli bir strateji maratonu belki size de iyi gelebilir. Aradığınız tat olabilir.

17
like
1
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
5 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
6 Yorum yazarları
Burak BasakMurat SiyliReha KarakayaCan karhanmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Teşekkürler tanıtım için ama bu tip oyunları bir sevemedim.

Sinan
Yönetici

Anlatım dili insanda merak uyandırıyor. Pek sevmediğim bir tarz olsa da deneyeceğim sanırım :))

Burak Basak
Üye

Valla oyun oynamayı uzun zamandır bıraktım ve strateji oyunları hiç mi hiç ilgimi çekmiyor.Bide video kullanılmıyor yani açılmıyor bilginize..

Murat Siyli
Yazar

Teşekkürler güzel bir yazı olmuş

Reha Karakaya
Yazar

Pek sevdiğim oyun tarzı denemez ama güzel anlatım.