Herkese merhaba ! 

13 Şubat 1958 yılında Istanbulda doğan Nilgün MARMARA Univeriste eğitimini Bogazici univeristesinde tamamlamıştır . 1982 yılında Endüstri mühendisi olan Kağan Önal’la evlenen Nilgün Marmara , Kağan Önal’la birlikte bir donem Libya da yaşamış olup ikili daha sonra  birlikte Istanbul’a dönmüştür . Marmara Kızıltoprak’taki evinde şair arkadalsarini agirlamasiyla da bilinir. Hatta bu  şairlere “Nilgün’ün Yalnızları ” adı verilir. Işte o şair arkadaşlarınınin bazilari ; Cemal Süreyya , İlhan Berk , Tomris Uyar , Edip Cansever gibi şairlerdir . Bu yanlizlardan birisinde Ece Ayhan’dır .

1987 yılında , daha hayatının 29.yılında Kiziltoprakta ki evinin penceresinden ölüme atlayan Marmara’nın ani ve acı ölümünün ardından bir çok dedikodu yayılır. Evli olan Nilgün Marmara’nin imkansız bir aska tutulduğu ve bu yüzden intihar ettiği söylenir . Kendisi gibi şair olan ve Nilgün Marmara’nin intiharindan seneler sonra otel odasinda intihar eden Kaan Ince’yle sevgili olduğu haricinde Mine Urgan’in oğlu Mustafa Irgat’la da ilişkisi olduğu,  doğrukları muamma olan birçok haber çıkar . İmkansız aşk besledigi soylenilen bir diğer isimse Ece Ayhan’dir. Hatta asıl merkez de olan “aşkı” Ece Ayhan’dır .

Bana sorarsanız asıl deginilmesi gereken konu imkansız aşk dedikodulari değil , bence asıl konu şu ; başarılı şairin ölmeden önce yazdığı şiirlerin hepsi tamamen karamsar. Ölümün soğuk nefesini kelimelerine aşılayan bir kalemi var Marmaranin . Şiirlerini okuyan insanların Nilgün Marmaranin içinde bulunduğu “ölüm hali”ni anlamaksa pek mümkün . Zamanında insanlarim bu durumu fark edememiş olmalari hayret verici .

Işte Nilgun Marmara’nin o efsane ve acılı şiirlerinden birisi ;

●Kuş Koysunlar Yoluna- Nilgün Marmara

Bir karga bir kediyi öldüresiye bir oyuna davet ediyordu.

Hep böyle mi bu?

Bir şeyden kaçıyorum bir şeyden, kendimi bulamıyorum dönüp gelip kendime yerleşemiyorum, kendimi bir yer edinemiyorum, kendime bir yer…

Kafatasımın içini, bir küçük huzur adına

aynalarla kaplattım, ölü ben’im kendini izlesin her yandan, o tuhaf sır içinden!

Paniğini kukla yapmış hasta bir çocuğum ben.

Oyuncağı panik olan sayın yalnızlık kendi kendine nasıl da eğlenir.

Niye izin vermiyorsun yoluna kuş konmasına

niye izin vermiyorum yoluma kuş konmasına

niye kimseler izin vermez yollarıma kuş konmasına?

“Öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna” bir çocuk demiş.

5
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
2 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
1 Yorum yazarları
Kerem özdemir Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Kerem özdemir
Üye

Emeğinize sağlık güzel

Kerem özdemir
Üye

emeginize saglık