Takip eden dönemde, modern tıptaki ilk göğüs implantı geç sayılabilecek bir tarihte, 1962’de gerçekleştirildi. Fakat tahmin edersiniz ki kadınların göğüslerini büyütme ihtiyacı çok daha eski bir ihtiyaçtı…

Halk arasında silikon taktırma olarak bilinen göğüs büyütme uygulaması, bugün American Society of Plastic Surgeons verilerine göre en çok başvurulan kozmetik müdahale.

En yaygın göğüs büyütme gerekçeleri de şunlarmış:

Daha dolgun ve dik göğüslere sahip olmak istemek, memeler arasındaki asimetrik bozuklukları düzeltmek, mastektomi işleminin ardından yeniden göğüslere sahip olmak ve özgüveni artırmak…

Peki günümüzde kolaylıkla ulaşılabilecek bir uygulama olan göğüs büyütmeden önce insanlar hangi yöntemleri kullanıyordu?

19 yüzyıl Avrupasında neredeyse iç çamaşırı kullanmak kadar yaygın olan korseleri bilirsiniz.İşte o dönemin yaygın inanışına göre korse kullanmak iyiydi, güzeldi, fakat göğüsleri sıktığı için onların büyümesini engelliyordu. Bu yüzden kadınlara ‘göğüs büyütecek’ bir takım kürler kullanmaları salık verildi.

Aynı dönemin bir başka yaygın inanışı da, tahta göğüs durumunun memeleri hindistan cevizi yağı ya da zeytin yağı ile ovmakla aşılabileceğine dayanıyordu.

Binlerce farklı vakanın büyük çoğunluğu korkunç sonlanmış. Silikon zamanla çürümüş ve memelerin kangren olmasına sebep olmuş.

0
like
0
love
0
haha
1
wow
1
sad
0
angry
5 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
5 Yorum yazarları
Bir Başak KadınımustafahilalSinanNuveyra Ak Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Bir Başak Kadını
Üye

İnsan neden böyle gereksiz, zararlı şeylere ihtiyaç duyar hiç anlamam.

mustafa

Neden kadınlar böyle şeylere ihtiyaç duyar en güzeli doğal olan.

hilal
Üye

Sonu çok acıydı.. Kangren olmuş ne demek ya. Üzüldüm..

Sinan
Yazar

İlginç

Asayra Neyran
Üye

Hemcinslerim kafayı yemiş.