Evet gardaşlar hoş geldiniz.Bugün sizlere memleketimizin en güzel şehirlerinden biri olan yiğidin harman olduğu, Aşık Veysel’in, Pir Sultan Abdalın doğduğu, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı, kışları çok soğuk geçen Sivas’ın yöresel lezzetlerini tanıtmaya çalışacağım.

1)Madımak

Ispanağa benzer bir yapısı olmasına rağmen lezzeti ıspanaktan oldukça farklıdır. yoğurtlanıp yemek olarak servis edilen madımak yemeğinin güzel tarafı bu otun yetiştirme değil toplama olmasıdır. Yani özel bir alanı yoktur, ellerinizle tek tek toplar yemeğe sevginizi katarsınız.Özellikle kışın tercih edilir.

2)Kesme Aşı

Hamurun erişte şeklinde kesilerek pişen mercimeğin içine katılması ile yapılan bu muhteşem Sivas yemeği, yörenin en meşhur lezzetleri arasında bulunuyor.

3)Hingel

Sivas’ta hingel olarak bilinen mantı, Sivas’ı sivas yapan yemekler arasındadır. Patatesli ya da peynirli olarak yapılır, üzerine yoğurt dökülerek servis edilir. Yumuşacık hingeller ağzınızda bir karnaval yaratır.

4)Sivas Köftesi

Normal köftelerden daha geniş yapılan ve içinde baharat olmaması nedeniyle etin tadını alabildiğiniz köftelerdendir. Asıl özelliği ise Sivas’ta yetişen hayvanlardan elde edilen etin kullanılmasıdır. Taze otlar ve bitkilerle beslenen hayvan etinin lezzetini söylemeye gerek yoktur.

5)Sivas Katmeri

Her yerin katmeri meşhur diyebilirsiniz ancak Sivas’ın katmeri bambaşkadır. Bol yağ ile hazırlanan katmer, yumuşacık olur. Kestiğinizde çıkan sıcacık buhar sizi hatıralarınıza götürür. Yanına bir de çay yaptınız mı keyfinize diyecek yoktur.

11
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
interdehaİlkay BozkuşNasibe AvcıIce coldahmet çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Gerçekten yemek kültürü noktasında geniş mutfak kültürüyle tanınan bölgelerimizdeki bir ilimiz. Ne diyelim yemek yemeyi sevenler için muazzam bir görsel şölen ve kültürel bir zenginlik.

interdeha
Üye

Sivas köftesi gerçekten çok güzel bildiğim kadarıyla yağsız kıyma sadece tuz ile yoğrularak yapılıyor

İlkay Bozkuş
Yazar

Hingel aslen çerkes yemeği sanırım, Hambal ya da Psihalive denilmekte.

Nasibe Avcı
Üye

Çoğunu yedim.kayserililerin katmeri de güzel olur.harika lezzetler

Ice cold
Üye

Ne güzel mutfağımız var. İnsan gurur duyuyor