Sadece bir gün kalıcı olan fotoğrafları ve videoları paylaşma imkanı veren bir uygulama olan Snapchat, kullanıcı verilerine erişmek için birçok araca sahip. Ancak birçok işçinin bu araçları yasadışı amaçlar için kullandığı ortaya çıktı!

Snapchat’te fotoğraflar ve videolar geçiciler, ancak bu durum, verilerin stoklanmaması anlamına gelmiyor. Snap şirketinin çalışanları bile dahili araçlar sayesinde onlara erişebilirler, fakat bu erişimler durdurulmuyor! Motherboad adlı bir site, Perşembe günü aralarından bazılarının bu erişim izinlerini Snapchat kullanıcılarını gözetlemek için kullandığını ifşa etti. Medya tarafından elde edilen elektronik postalar ve derlenen anonim verilere göre, çalışanlara Snap kullanıcılarının konum verilerine ve “hatıralarına”, sakladıkları fotoğraflara ve videolara ve ayrıca elektronik posta adresi ve telefon numarası gibi kişisel verilerine erişim izni verildi. Bu araçlardan birinin adının SnapLion olarak adlandırıldığı öğrenildi. Aslında –özellikle bu araç– adli taleplere cevap olarak kullanıcılar hakkında bilgi toplanması için hazırlandı. Örneğin, çocuk üzerinde uygulanan kötü muamele karşısında bir soruşturmaya hizmet etti. Üstelik platformda tacize karşı mücadele etmeye de olanak sağladı. Normalde, tek başına spam mesajlara ve kötüye kullanıma karşı kullanılabilirdi, ancak diğer şirket çalışanları bu fonksiyonu bir şekilde ele geçirdiler. Yine de, bu aracın kullanıcıların verilerine erişmek için kullanılıp kullanılmadığı bilinmiyor. Ancak şu bir gerçek ki, Snap çalışanları casusluk eden ve kimlikleri belirlenemeyen kişileri bulmak için farklı sistemler ve süreçler kullanmaya devam ediyorlar.

Motherboard’ın soruşturması sonucunda, Snap şirketi en sonunda tepki gösterdi. Şirketin bir sözcüsü, “Dahili verilere erişimi sınırlandırmak için sağlam kontrol araçları ve politikalar düzenliyoruz. Hangi türde olursa olsun, yetkisiz erişimlerin ve şirketin oluşturulan yönetim standartlarının açık ihlallerinin ve bunların bulunup ortaya çıkarılması halinde, çalışan ile anlaşmasının anında feshedilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. Üstelik, şirketin anlaşmalarda özel yaşamın çok önemli olduğuna dair güvence verdiği de biliniyor. Snap’in bu erişimleri kontrol edeceğine dair söz vermesine rağmen, eski bir işçiye göre bu kontrol hiçbir zaman gerçekleşmedi. Buradan SnapLion’un erişim izni olan çalışanların verilerini takip etmek için tatmin edici düzeyde bir günlük kaydı hazırlamadığını anlıyoruz. Günlük kaydı, bir şirket için kullanılan bir sistemin doğrulanmasına ve bu sistemin erişimine sahip kişilerin uygun bir şekilde sistemi kullandıklarından emin olmak için vardır.

Snap, çalışan işçilerin usulsüz biçimde erişimlerini kullandıkları tek şirket değildir. Geçen sene, bir Facebook çalışanı internetteki kadınları yakından izlemek amacıyla ayrıcalıklı izninden yararladığı için işten çıkarıldı. Üstelik,  diğer çalışanların da eski partnerlerini taciz etmek için bu izni kullandıkları öğrenildi. Aynı zamanda 2016’da, Uber işçilerinin de eski partnerlerini, politikacıları ve hatta ünlüleri bile gözetlemek için dahili sistemleri kullandıkları ortaya çıktı.

KAYNAK

2
like
0
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
3 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
3 Yorum yazarları
IlknurYntrMuhammet Yiğitmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
IlknurYntr
Üye

Sadece snapchat değil aslında kullandığımız bir çok sosyal mecranın bilgilerimize ulaşabilmesine biz izin veriyoruz aslında.

Muhammet Yiğit
Yazar

Çok değişik bir uygulama yahu bi garip

mustafa
Üye

Kullandığım bir program değil millette neden kullanıyor anlamış değilim yani.