Sosyal beceri , toplumsal olaylarla başa çıkabilme becerisi , bireyler arasındaki her türden ilişkilerde yetenekler geliştirme sürecidir.  Çevreye uyumu , uygun sözel yada sözsüz iletişim becerilerle kazandırma sürecidir.  Eğitim sürecinde öğrencilerin becerileri kazandığı ilk ortamlar aile ortamıdır. Çocukların yeterli eğitim ortamlarına tabii tutulması gerekmektedir.

Akranların öğrenciye verdiği tepkiler ve akran gurubu tarafından kabul süreci sosyal beceriyle yakından ilişkilidir. Sosyal beceriler öğrenme ile oluşur , sözel ve sözsüz davranışlar bütünüdür . Öğrencinin model alma sürecini barındırır. Çevredeki özellikler bu süreçte etkilidir.

Sosyal beceride eksiklik olması durumunda okul ortamında başarısızlık , suça yönelik saldırganlık oluşur . Psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Sosyal beceri eğitimlerinde ; dinleme , iltifat ve başlatma , konuşma sürecini sürdürme ve gruba katılma gibi ilişki başlatma ve sürdürme eğitimi verilir.

Grupla etkileşim becerileri için iş bölümü , sorumluluk ve başkalarının görüşlerine yönelik çalışmalar yürütülür. Kişinin duygularını anlama , ifade etme , korku ile başa çıkabilme duyguları anlama süreçte önemlidir. Eğitim ortamında olumsuz durumlarla baş edebilmek , yalnız bırakılma ve grup baskısıyla mücadele edebilmek önemlidir.

Hiperaktif çocuklarda bu süreçte birlikte çalışma ve iletişim eğitimi üzerinde durulmalıdır. Amaç bireyi aktif hale getirmek sosyal kabul sürecini geliştirmektir. Sosyal beceriler kazandırılırken ödüllendirme , etkinlikler ve ilkeler bu eğitimi sürecinde ön plana çıkmaktadır.

Eğitim ortamı içerisinde eğiticiler ve ortam içinde bulunanların tutarlı olmaları gerekmektedir. Uygun modeller ele alınmalıdır.  Beceriler sınıf ortamlarında ele alınmalıdır. Öğretmen öğrenci etkileşimi olumlu yönde olmalıdır.Öğrenciler bütün olarak ele alınmalıdır. Öğrenci etkileşimlerine yer verilmelidir. Genel olarak dram çalışmaları , ödüllendirme , ortamları çeşitlendirme , hayal gücü geliştirme , çocuğu bilgilendirme bu sürecin önemli ögeleridir.

 

10
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
6 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
Çalı KuşuÜmit temurhanKoray CömertMurat SiyliMuhammet Yiğit Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muhammet Yiğit
Yazar

Türkiyede çok az var bence arttırılmalı ….

Kara pence
Üye

güzel

mustafa
Üye

Bence böyle bir eğitim veriliyor mu ülkemizde tartışılır.

Çalı Kuşu
Yazar

Ne çok eksiğiz, eksiltilmişiz efendim…

Ümit temurhan
Üye

Guzel