SpaceX, daha önce bu yıl içinde Ay’a yapılacak turistik gezileri duyurmuştu. Duyurduğu gibi bu yıl Ay’a turistik seyahat düzenlemeyecek. En erken tarih şimdilik 2019’un ortası gibi görünüyor.

Geçtiğimiz yıl SpaceX CEO‘su Elon Musk iddialı uzay yolcularının kimliğini açık etmeden, seyahat için ödeme yaptıklarını söylemişti. Uzay aracı NASA’nın Mürettebat Programı için geliştirildi, ancak bir dizi aksilik insanlı uçuşun ertelenmesine sebep oldu. Şimdi, Mürettebat Programı için en iyi senaryo, insanlı bir NASA testinin 2018’in sonunda gerçekleştirilebileceği… Eğer planlandığı gibi giderse, SpaceX, astronotları gelecek yıl Uluslararası Uzay İstasyonuna ve oradan da Ay’a ulaştırmaya başlayabilir.

Musk, uzay turizmi için gerçekleştirilecek uçuşun şirketin BFR (Big Fucking Rocket) uzay aracını kullanarak yapabileceklerini söyledi. SpaceX, BFR’yi temel alarak gelecekte uzay seyahatleri dışında birçok program için de kullanmayı planlıyor, ancak hala çizim tahtasında…

BFR’nin Falcon Heavy gibi herhangi bir Falcon 9 donanımını kullanmayacağı açıklandı. Dünya yörüngesine, Ay’a ve hatta Mars’a dahi yeniden kullanılabilir uçuşlar yapabilen tamamen yeni bir tasarım olacağı söyleniyor. BFR’nin ne zaman hazır olacağı belli değil, ancak Musk, 2019 Mart’ı ima etti. 2019’da Ay’a doğru bir seyahat gerçekleşebilecek mi yoksa daha fazla gecikme mi olacak hep birlikte göreceğiz.

10
like
1
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Murat SiyliSinan ParlakVedat YılmazyellowredTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

”uzay turizmi ” kulağa ne hoş geliyor.Yakın geleceğin favorisi olacağı gerçeği kaçınılmaz.

EMIN ALTINTAS
Yazar

Türkiye’ye özel bi fiyat getirse de doğu expresi gibi aya gidip gelsek ????

Murat Siyli
Yazar

Bilimi teknolojiyi severim . Doğmalar ve mutlak değerleri kabul etmezler

Sinan Parlak
Üye

Roketin adında bile ironiklik yok mu ? Big Fucking Rocket ? Ve ben turizm rehberlilği okuyorum ilerde rehber olursam böyle işlere başvurmak isterim 🙂

Murat Siyli
Yazar

Bir gün herkes uzaylı olacak .