Antik Yunan’da, sınır komşuları arasındaki şiddetli çatışmalar ve dışarıdan gelen istilacılarla savaşmak bir yaşam biçimiydi ve Yunanlıların çok iyi savaşması beklenirdi. Pek çok Yunan şehir devleti, fazladan koruma sağlamak için mecburen sınırlarını devasa surlarla çevrelemişlerdi.

En iyi zamanlarındaki Sparta ise bambaşka bir hikâyedir; Antik dünyanın en korkulan savaşçılarına sahip olduğunuzda surlar inşa etmek gereksizdir. Öyleyse Spartalılar böylesine korkutucu askerler yetiştirmek için diğerlerinden farklı ne yapıyorlardı? Bu soruyu yanıtlamak için, dönemin yazılı kaynaklarına başvurmamız gerekmektedir. Sparta’da olayları kayıt altına almak yasak olduğundan, Spartalılara ait bugüne ulaşmış yazılı bir kaynak bulunmamaktadır. Bu yüzden, Heredot, Thukididis ve Plutarkhosgibi, Spartalı olmayan Antik dönem tarih yazarlarına itimat etmek zorundayız. Bu hikâyeler, Sparta’nın en iyi zamanlarını anlatıyor ve gerçeği süslü bir şekilde anlatıyor olabilir; bu yüzden biraz şüpheci yaklaşmak gerekir.

Spartalılar için varlıklarının amacı basitti: Sparta’ya hizmet etmek. Doğdukları gün, yaşlı Sparta liderleri her yeni doğanı incelerdi. Güçlü ve sağlıklı bebeklerin bu amaca hizmet edebileceğine inanılırdı ve diğerleri ise Taygetus Dağları’na ölüme terk edilirlerdi. Erkek ya da kız, her Spartalı’nın fiziksel olarak güçlü zekâ olarak zehir gibi ve duygusal olarak dirençli olması beklenir. Sparta’yı ne pahasına olursa olsun savunmak ona katkıda bulunmak mutlak görevleriydi. Çocuklar yaşamlarının ilk yıllarında, önce Sparta’ya sonra ailelerine olan bağlılıklarını anlayacak şekilde yetiştirilirlerdi.

Bu zihniyete alışmak Spartalı erkek çocuklar için daha kolaydır, yedi yaşına giren çocuklar, Agoge’ye gönderilir Tek amacı on üç yıl süren sert ve gaddar bir eğitim ile çocukları Spartalı savaşçılara dönüştürmek olan bir yer. Spartalılar her şeyden önce fiziksel mükemmelliği yüceltirlerdi ve böylece öğrenciler zamanlarının büyük kısmında nasıl savaşacaklarını öğrendiler. Savaşlarda direnci arttırmak için, günümüzün aksine, erkek çocukların dövüşmeleri teşvik ediliyordu birbirlerine zorbalık ediyorlardı. Çocukları savaş şartlarına hazırlamak için aç bırakıyorlardı ve bazen günlerce yemek vermiyorlardı. Farklı hava koşullarıyla mücadele etmeyi öğrenmeleri için, açıkta bırakıyorlardı. Spartalı çocuklar hayatta kalmak için hırsızlık yapmaya teşvik edilirdi, eğer yakalanırlarsa cezalandırılırlardı, çaldıkları için değil, çalarken yakalandıkları için.

Her yıl düzenlenen dayanıklılık yarışması sırasında, Diamastigosis olarak bilinen dini bir ritüelde genç erkekler Artemis Orthia Kutsal Alanı’ndaki bir sunağın önünde kırbaçlanırlardı. Erkeklerin tanrıça uğruna ölmesi yaygındı. Neyse ki, her şey bunun kadar acımasız değildi. Ayrıca genç Spartalılara, okuma yazma ve dans öğretiliyordu. Bu öğretilenler savaşlarda hareketlerini zarifçe kontrol etmelerini sağlıyordu. Kızların sorumlulukları sürerken Sparta’nın yüksek standartları ve Sparta’ya hayatlarının sonuna dek hizmet etme beklentisi aynı kaldı. Spartalı kızlar evde anneleriyle yaşar ve aynı zamanda okula giderlerdi.

Onların müfredatlarında ise sanat, müzik, dans, okuma ve yazma vardı. Ve fiziksel durumlarını zirvede tutmak için çeşitli sporlar öğrenirlerdi, disk atma, mızrak atma ve ata binme gibi. Sparta’da, sadece güçlü ve yetenekli kadınların bir gün güçlü ve yetenekli savaşçılar olacak çocuklar doğurabileceklerine inanılıyordu. Erkek ve kadın, tüm Spartalılar için Sparta okulunun belki de en önemli dersi Sparta’ya olan bağlılıktı. Kişinin şehri uğruna ölmesi, Sparta’ya karşı olan görevinin tamamlanması olarak görülüyordu sadece savaşta ölen erkeklere ve doğum yaparken ölen kadınlara mezar taşı dikilirdi. Çünkü hemşehrilerinin gözünde, her ikisi de Sparta yaşayabilsin diye ölmüştür.

14
like
3
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Reha KarakayaTaha avcıali yunus önenSamet Akbulutmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
scakir
Üye

İlginç bir içerik teşekkürler

Çalı Kuşu
Yazar

Öfkenin ve şiddetin bu kadar ön planda olması ne acı

feman
Üye

This is Sparta diye haykırasım geldi valla 😀

turuncumavi
Üye

İyiki Spartada dogmamışım

EMIN ALTINTAS
Yazar

Biraz gaddarca bir eğitim veriyorlarmış savaş için ama sonuç iyi