Spodümen

Spodümen, lityum ve aluminyum içerikli bir piroksen mineraldir. Lityum kaynağıdır. Doğada renksiz ile sarı, mor veya zümrütümsü yeşil bir renkte bulunabilir. Prizmatik ve oldukça büyük kristaller halinde bulunabilir. Güney Dakota’da Black Hills bölgesinde 14 metreye ulaşan spodümen kristalleri bulunduğu söylenmektedir. 

İlk kez İsveç’te 1800’de, Brezilyalı bilim insanı Jose Bonefacio de Andrada e Silva tarafından keşfedilmiştir. İsmini yunanca “spodumenos”tan alır ve bu ismin anlamı “yanmış, kül olmuş” anlamına gelir. Bu ismi almasına taşın yaygın hallerinin opak, kül rengi görünümü sebep olmuştur. 

Seramik, telefon ve araç pilleri ve ilaçlarda kullanılmak üzere lityum elde etmek için kaynak oluştururlar. Dünyada en çok spodümen üretimi Avustralya’nın batısında yapılmaktadır.

Değerli Taş Olarak Spodümen

Hiddenit

Zümrütümsü yeşil renkteki bu spodümen çeşidi, ilk defa Kuzey Carolina’da Alexander County’de keşfedilmiştir ve ismini maden mühendisi ve mineral tüccarı William Earl Hidden’dan alır. Rengini, tıpkı zümrütler gibi, krom elementi içeriğinden alır. Rengi kromdan gelmeyen ve daha açık yeşil renge sahip yeşil spodümen çeşitleri bulunsa da bundan hiddenit olarak adlandırılmaz.

Künzit

Pembe-eflatun renge sahip bu spodümen çeşidi rengini eser miktarda içerdiği manganezden alır. Değerli taş olarak kullanılmak üzere bazı künzit taşları ısıtılarak renkleri daha doygun hale getirilir. 1902’de keşfedilmiştir ve ismini George Frederick Kunz’dan, Tiffany&Co kuyumcusu ve saygıdeğer bir mineralog, alır. 

3
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
1 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
1 Yorum yazarları
mustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Teşekkürler sayenizde bir maden daha öğrenmiş olduk.