Dünya çapında birçok şaşırtıcı çağdaş sanat müzesi olsa da, St. Louis yaratıcılığı yepyeni bir düzeyde kutluyor. Her şeyden önce bulunan nesnelerden yapılmış gerçeküstü, sürekli değişen kentsel bir oyun alanı. 600.000 metrekarelik eski bir uluslararası ayakkabı şirketi fabrikasında yer alan müze, 1997 yılında heykeltıraş Bob Cassilly tarafından açıldı. 2011’de vefat ettiğinden beri Cassilly Crew olarak bilinen 20 sanatçıdan oluşan bir grup tarafından yönetiliyor.

Müze alanına girmek, çocuksu merakını ve hayal gücünü hiç kaybetmeyen bir sanatçının zihnine girmek gibi. Her şey el yapımı. Sürekli büyüyor ve değişiyor. Müzenin direktörü Rick Erwin şöyle diyor: “Bize vermek istediğiniz harika bir şeyiniz varsa ve St. Louis’de yoksa hayır demeyiz.”

Yediden yetmişe ziyaretçiler müzenin sarmal tünellerini, gizli geçitlerini ve gökyüzüne yükselen alanlarını keşfedebilirler. Müzede işlevsel bir çatı katından yer altı mağaralarına kadar birçok alan mevcut. Çok katlı ve spiral yapılar bulunuyor. Akvaryum, çağdaş heykeller, ağaç evler, eski bir ayakkabı bağı yapma tesisi ve daha birçok şey… Eğlence burada bitmiyor. Ayrıca Roxana School District tarafından bağışlanan ve çatıda asılı duran eski bir okul otobüsü bile var. Erwin, “Buranın sağlam ve güvenli olmasını sağlamak adına çok para harcadık.” diyor.

Müzenin hemen dışında bulunan tabelada şöyle yazıyor: “Şehir Müzesi; yaratıcılık, macera ve öğrenme ile dolu ve tehlike ile. Riskleri göze al!”

https://youtu.be/5IKaDV9oH1Y

10
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
serhat ergünEnesReha KarakayayellowredTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sinan
Yönetici

Harbiden yaratıcılıkla dolu bir müze… Yolu düşenin muhakkak ziyaret etmesi gerek.

serhat ergün
Üye

Harika

Enes
Üye

Guzel

Reha Karakaya
Yazar

Gerçekten çok farklı ve harikalar.

yellowred
Yazar

bir şehri bu şekilde yapabilecek zeka, muazzam..