İnsanoğlu’nun ne kadar pislik olabileceğini kanıtlayan bir deney bu bence. Yetkinin, gücün insanı nasıl vahşileştirebileceğini en iyi gördüğümüz deney bu olsa gerek. Deney 1971 senesinde yapılmış. Üzerinden geçen onca seneye rağmen hala bu deneyin konuşulmasının sebebi ise yarattığı beklenmeyen sonuçlar.

2015 yılında bu deney filme de çekildi. Yazacaklarımdan sonra merakınızı cezbederse mutlaka açıp izleyin derim. Filmde yaşananları insan şaşırarak izliyor, hele bir de yaşananların gerçek olduğunu düşününce insan bir kat daha hayret ediyor.

Yazının bundan sonraki kısmı filmi izleyecekler için spoiler içerir.

Bu deney 1971 yılında Philip Zimbardo isimli bir sosyal psikologun başının altından çıkmış. İnsanların sosyal rollere nasıl tepki verdiğini anlamak için 24 kişiden oluşan bir denek ekibi kurmuş. Aslında görev basitti. Hapisane similasyonu bir ortamda 24 denek 2 hafta geçirecek ve karşılığında belli bir para alacaklardı.

Deneklerin bir kısmı gardiyan bir kısmı ise mahkum olacaktı. Deney başlayana kadar herşey yolundaydı. Denekler aynı otobüsle gelmişler, güle oynaya deneye başlamışlar. Herşey yolundaymış. 2 hafta mahkum ol, yada 2 hafta gardiyan ol, paranı al ve git. Güzel iş.

Aslında herkesin beklediği de buymuş. Deneyi yapanlar dahil olmak üzere pek bi aksiyon beklenmiyormuş. Deneyden önce mahkumlara gardiyanları kesinlikle dinlemeleri, gardiyanlara ise sert davransalar dahi kesinlikle fiziksel şiddet kullanmamaları söylenmiş.

Gardiyanlar giydirildi, ellerinde joplar, kelepçeler, gerçek gardiyan gibi gözükmeleri için herşey yapıldı. Mahkumlara kelepçe takıldı ve aynı tip kıyafetler giydirildi.

İlk gün sorunsuz geçti, ikinci gün mahkumların bazıları kapıların önüne yatak koyarak gardiyanların sözlerini dinlemeyeceklerini söylediler. Gardiyanlar önceleri yatak çarşaflarını alıp çıplak ranzada mahkumları yatırma, psikolojik şiddet gibi yöntemlere başvursalar da bir süre sonra fiziksel şiddet giderek artan bir dozda başladı.

Sadece 3 gün sonra 1 mahkum tam anlamıyla çıldırdı, küfretmeye, sinir krizleri geçirmeye, bağırmaya , duvarları yumruklamaya başladı ve deneyden çıkarıldı.

Hapishane müdürü rolündeki denek, gardiyanların uyguladığı şiddeti hoşgördü ve aynen devam etmelerini hatta daha çok şiddet uygulamalarını teşvik etti. Deneyde bazı mahkumların kaçmaya dahi çalıştıkları, bazı gardiyanların sistematik bir şekilde işkenceye başladıkları görüldü ve deney sonlandırıldı.

10
like
4
love
1
haha
3
wow
0
sad
4
angry
21 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
20 Yorum yazarları
Gezmeyi eglenmeyi severimİlkay BozkuşBurak GökcekKoray CömertSamet Akbulut Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mehtap Mehtap
Üye

Güzel filme benziyor, izleyeceğim. Emeğinize sağlık.

Emre Kaya
Üye

Film Güzel Sürekleyici izlenmesinde tavsiye ederim

Gezmeyi eglenmeyi severim
Üye
Gezmeyi eglenmeyi severim

Deneyler yine

İlkay Bozkuş
Yazar

Güzel deneydir. Filimi de güzeldi…

Burak Gökcek
Üye

iyi