Mart ayında 76 yaşında vefat eden ünlü bilim adamı Stephen Hawking için Londra’da bir tören düzenlendi. Külleri ünlü bilim insanları Isaac Newton ve Charles Darwin’in yanına gömüldü.

Hawking, her zaman uzaya gitmeyi hayal ediyordu ve şimdi, sesi kozmosun içinde bir yolculuğa çıkıyor. “Chariots of Fire” filminin temasını oluşturduğu bilinen Yunan besteci Vangelis, altı buçuk dakikalık bir eser oluşturdu. Hawking’in ses kaydı bu eser eşliğinde 3500 ışık yılı uzaklıkta bulunan 1A 0620-00 isimli kara deliğe doğru yolculuğa çıkacak.

Hawking’in kızı Lucy yaptığı açıklamada , “Bu, babamızın bu gezegendeki varlığı, uzaya gitme arzusu ve keşifleri arasında bir bağ oluşturan güzel ve sembolik bir jest.” dedi .

NASA’da görevli Günther Hasinger ise “Stephen Hawking’in sesinin Vangelis müziğiyle birlikte 3500 yıl içinde kara deliğe ulaşacağını hayal etmek… Bu büyüleyici…” açıklamasında bulundu.

Hawking, kara deliklerin nasıl oluştuğuna, bu canavarların nasıl işlediğine ve evrenin geri kalanıyla nasıl etkileşime geçtiğine dair anlayışımızı değiştirdi. Bilim dünyasına çok büyük katkılar sağladı.

Hawking’in istekleri doğrultusunda mezar taşına da bir kara deliğin entropisi detaylandırılmış.

11
like
4
love
1
haha
2
wow
2
sad
0
angry
12 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
bertuğ kerem değirmenciReha KarakayayellowredHüseyin çetinHadiOrdan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Berkay
Yazar

“Bu, babamızın bu gezegendeki varlığı, uzaya gitme arzusu ve keşifleri arasında bir bağ oluşturan güzel ve sembolik bir jest.” Hayali uzaya gidebilmek olan birisi için tabi ki de yapılan hoş bir jest.

EMIN ALTINTAS
Yazar

Adam ölmeden yollasaydınız ya ????

bertuğ kerem değirmenci
Üye

güzel

Reha Karakaya
Yazar

Gerçekten muhteşem biriydi. Ölmeden önce gönderseler daha mantıklı gibi geldi.

yellowred
Yazar

Çok gereksiz