Günümüzde kirlilik yüzünden suyun yıkanıp içilebilecek kadar temiz olup olmadığını sorguluyoruz. Su kalitesinin korunması süreci çoğu zaman pratikte görünmez olsa da, bakteriler ve kirletici maddelerin sudan uzaklaştırılması hem insanlar hem de arıtma sistemleri için çok çaba gerektirir.

Michigan Tech’in İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü’nde doktora öğrencisi olan Mohammad Alizadeh Fard ve çevre mühendisliği profesörü Brian Barkdoll, belediye su tanklarında su kalitesini artırmak için düşük teknolojili, uygun fiyatlı çözümler geliştiriyor, mikro kirleticileri sudan uzaklaştırıyor, yenilenebilir malzemeler kullanıyor.

Ülkelerinde, kullanım için büyük su depolama tankları bulunmaktadır. Bu tür tankların çoğu, depoyu suyla beslemek için bir giriş ve çıkış hattı barındırır. Bununla birlikte, bu hatlar çoğunlukla tank tabanındadır. Tanklar her gün yeniden doldurulsa da, tankın üstündeki su asla kullanılmaz ve durgunlaşır. Birçok belediyenin su tedariği klor ile işlenmiş olsa da, üst su tabakası giardia ve E. coli gibi bakteriler, algler veya su kaynaklı hastalıklar için bir üreme alanı haline gelebilir.

Sorunu çözmek için Alizadeh Fard ve Barkdoll, yeni veya mevcut su tanklarına minimum maliyetle eklenebilecek duş başlığı benzeri araçlar üretti. Tankın tepesine bir PVC boru ve tankın altına bir ters fıskiye ekleyerek, sisteme su enjekte ediyor ve tüm suyu dolaşımda tutuyorlar. Yöneticilerinin benimsemelerini kolaylaştıracak düşük teknoloji ürünü bir çözüm olacağını umuyorlar.

Ancak kirletici maddeler sadece kirlenmiş su kaynağından ibaret değildir. Birkaç belediye sistemi, mikrop öldürücüleri -ilaç, hormon, mikroplastik, sentetik örtüdeki nanoparçacıklar ve antifungal bileşikler gibi- çok düşük konsantrasyonlarda bulunan endüstriyel atık türlerini ele almak için donatılmıştır. Sudaki bu kirleticilerin küçük miktarları -sadece mikrogramları- hala insanlar ve suda yaşayan canlılar üzerinde kanserojen etkilere sahiptir. Bunları filtrelemek için arıtma tesislerinin yeniden donatılmasının pahalı oluşu, Barkdoll ve Alizadeh Fard’ın potansiyel çözümler araştırmasına öncülük etmektedir. Alizadeh Fard, “Bu kirletici maddelerin sağlık üzerinde uzun vadeli etkileri var. Arıtma tesislerimizin çoğu onları sudan çıkarmak için tasarlanmamıştır, bu yüzden problemi çözmek için güvenilir bir çözüm bulmak önemlidir.” diyor.

Araştırmacılar, kirleticileri sudan adsorbe etme fikrini vurguluyor. Adsorpsiyon, moleküller esas olarak bir yüzeye yapıştığında oluşur. Test edilen ilk yöntem; Tonalide’yi (kokuları maskelemek içindir ve genellikle deterjanlarda bulunur) absorbe etmek için polimer kaplı manyetik nanopartiküllerin kullanılmasıydı. Polimer kaplı manyetik nanoparçacıklar, en çok Ketoprofen(bir anti-enflamatuar) ve BPA’nın(plastik, naylon gibi maddelerin üretiminde etkin rol oynar.) adsorbe edilmesinde etkili olmuştur. Kirleticileri 15 dakika içinde sırasıyla % 98 ve % 95 etkinlikte, sadece 0.1 miligram adsorban ile uzaklaştırmıştır. Peki nanopartiküller işlerini yaptıktan sonra ne olur? Adsorbent manyetik olduğundan, araştırmacılar nanopartikülleri sudan çıkarmak için mıknatısları kullanabilirler.

Su kirliliği dünya çapında bir sorun olarak gündemde en üst sıralarda önemini koruyor. Ülkemizde de insan sağlığı için böyle çalışmalar yapılmasını temenni ediyoruz. Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Mutlu günler. 🙂

Kaynak

6
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Gülsüm Apişİlkay BozkuşErenSinanTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Gülsüm Apiş
Üye

İnsanlık için her gün yeni bir gelişme olması beni çok heyecanlandırıyor. Elinize sağlık.

İlkay Bozkuş
Yazar

Güzel gelişmeler.

Eren Yeni
Üye

Bu tür gelişmelere heyecan verici

Sinan
Yönetici

Peki ya kalitesini arttıracak su bulamadığımızda ne yapacağız?

Triskacocu
Yazar

Denenebilir