”Doğrusu Biz sizi yeryüzünde, yerleştirdik, orada size geçimlikler verdik; ne kadar da az şükrediyorsunuz!”

Şükür kıymetini bilene büyük bir nimettir. İslam dininde Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.a.v) pek çok kere şükretmenin önemini dile getirmiştir. Kuran-ı Kerim’de de pek çok yerde yüce Allah (c.c) şükretmenin önemli, faziletli ve mümin için kurtarıcı rolünde olduğunu belirtmiştir.

Şükür kelime anlamı olarak Teşekkür etmek, kendisine yapılan iyilik, güzellik için minnet duymak, şükran olmak anlamına gelir.

”Rahmetinden dolayı, Allah, geceyi ve gündüzü yarattı ki geceleyin dinlenesiniz (gündüzün) ise O’nun lütuf ve kereminden (rızkınızı) arayasınız. Umulur ki şükredersiniz”

İnsan aciz bir varlıktır. Mesela bir insan yavrusu dünyada en çaresiz varlık olarak dünyaya gelir. balığın yavrusu doğar doğmaz yüzer, kuşun yavrusu çok kısa bir süre sonra uçar, at’ın yavrusu doğar doğmaz koşar, ama insanın yavrusu her haliyle bakıma muhtaçtır. Birine bağımlı olarak hayatını devam ettirir.

Büyüdükçe ayakları üzerinde durmaya, sonra konuşmaya, koşmaya başlar. İnsan bir yaratıcıya muhtaçtır, pek çok dileğini isteğini kendisinden ister. Dua eder, el açar, yalvarır. Ama istediği şeylere kavuştuğunda şükretmez, nankör olur. Bu maalesef zaman zaman hepimiz için geçerli.

Bu yüzden ”Elhamdülillah, hamdolsun,şükürler olsun” gibi kelimeleri kalbimizden ve dilimizden eksik etmememiz gerekir.

Fatiha suresi bile ”Elhamdü lillâhi rabbil’alemin” Yani Alemlerin Rabbine hamd olsun diye başlar. Bu yüzden Şükür önemlidir.

8
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
HalilCanKaan ALTINOKEbru AltınokMaydoganturuncumavi Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

İnsân okurken daha uzun olsaydı diyor. ”Şükür verilen ni’metin idrâki nispetinde verene yapılan teşekkürdür.
Hamd ise verilen ni’metin idrâkinden de öte, O ni’meti vereni kendi azamet ve yüceliği kâmeti nisbetinde edâ edilen eksiksiz bir teşekkür, tebcîl, ta’zîm, te’vil, ta’ât ve takdîrdir.” naçizâne bir ekleme…

Triskacocu
Yazar

Çok güzel ve verimli bir yazı olmuş Şükür çok önemli ama çok az yaptığımız bir ibadet.

Dost
Üye

ELHAMDULILLAHI RABBIL ALEMIN. Çok güzel bir yazı olmuş yellowred emeğinize sağlık.

Emre Eryiğit
Üye

Yazar
Olupapatya
Su da bir kitaptır. Hem de büyük bir tutkuyla kaleme alınan. Hidrojeninin yanmayı, oksijenin yakmayı göze aldığı büyük bir aşkla yazılan.

Necati toptaş
Üye
Necati toptaş

Eline sağlık