Değerli Popzingo Ailesi Merhabalar.

Bu yazımda kadim bir medeniyet olan Sümer Mitolojisini ele alacağım. Yazımı 2 bölüme ayıracağım 1. Bölümde “Sümerlilerin Tanrı Anlayışlarını ve Medeniyetlerini”, 2.Bölümde “Sümer Mitolojisi Tanrılarını” ele alacağım.

Mezopotamya’da İlk şehir devletlerini Sümerliler kurmuştur. Ur, Uruk, Eridu ve Lagaş gibi kentler Sümer şehir devletlerinden başında gelmektedir. Bu Kentler kendi aralarında ekonomik siyasi nedenlerle  savaşlar yapmışlardır. Sümerliler Sulama sistemi geliştirerek  kentlerinde  sulu tarım yapmışlardır. Tarihte ilk kez Çivi yazısı ve tekerliği kullanan medeniyettir. M.Ö 2000 yıllarında bu şehir devletleri yıkılmışlardır. Sümerler yerleştikleri yerlere su kanalları yapmışlardır. Sümerler Ziggurat adıyla eşi benzeri olmayan tapınaklar yapmışlar ve bu tapınakları uzayı gözlemlemek için rasathane ve depo olarak da kullanmışlardır.

Sümer dini çok tanrılı bir dindir. Doğada görülen her nesnenin bir “Tanrısı” vardı. Tanrılar insan görünümünde, fakat insan üstü güçleri olan ölümsüz varlıklardı. İnsanlar gibi onlarında eşleri çocuklarından oluşan aileleri bulunuyordu. Yer, gök, hava, su tanrıları yaratıcı diğerleri ise koruyucu tanrılardı.

Tanrılar İnsanlar gibi sever,üzülür,kızar, kıskanır, kavga eder, kötülük yapabilirlerdi. Sadece Sümerlilerde değil Mezopotamya’da ki tüm tanrılar dişi yada erkek insan olarak tasvir oluyordu. Her şehrin Koruyucu tanrısı bulunuyor ve bu Tanrılar şehrin iyi yaşam sürmesinde düzeninden sorumluydu. Tanrılar yaşamda aktif bir göreve, karaktere güce bağlıydılar. Genel olarak Tanrılar  dünyayı kaostan kurtaran, dünyaya düzen veren ve yaşamı kurallara bağlayan olarak görülürdü.

Sümer adlarını düzenleyen Prof.Dr.Kramer‘e göre önce su vardı. Tanrı An(Gök)’la Ki(Toprak) bu sudan meydana geldiler. Onların birleşmesinden Enlil(Hava) oluştu. Enlil Göğü aydınlatmak için Nanna(Ay)’yı yarattı. Nanna’da Utu(Güneş) ve İnanna(Aşk ve Savaş Tanrısı)’yı yarattı.

Sümerler kadim medeniyetlerinden destanlar’da bırakmışlardır. Gılgamış ve Etana destanı çok önemli destanlardır. Gılgamış destanın’da Ölümsüzlüğü arayan Kral Gılgamış‘ın başından geçen olaylar anlatılır. Bu destanda Tanrı Anu ile Gılgamış arasında anlaşmazlık vardır. Tanrı Anu Aslan görünümlü vücudu kıllarla kaplı Enkidu adlı yaratığı üzerine salar. Destan Sümer Uruk şehri Kralı Gılgamış’ın yaşadığı her şeyi anlatır. Etana destanı ise Kiş şehrinin kralının hikayesini anlatır. Bir Ağacın üstünde yaşayan Bir yılan bir kartal ve bir kralın hikayesini anlatır.

Arkadaşlar bu bölümün sonuna geldik, 2.Bölümde Sümer Tanrıları ve onların özellklerini göreceğiz.

5
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
8 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
8 Yorum yazarları
Nasibe AvcıÇalı KuşuSERDAR ÖZDEMİRTriskacocuIrmak Kurt Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Triskacocu
Yazar

Zor bir konu derin bilgiler ister emeğinize sağlık

Irmak Kurt
Üye

Tarih pek ilgimi çekmiyor ama güzel bir yazı..

yellowred
Yazar

sümer mitolojisini ve devlet yapısını okumuştum, adeta dipsiz bir kuyu. Bu seriyi hakkıyla yayınlama hususunda başarılar dilerim.

Reha Karakaya
Yazar

Mitoloji eskiden beri çok ilgimi çekmiştir. Özellikle Yunan Mitleri. Güzel bir içerik olmuş.

mustafa
Üye

Şu mitolojiye bir ısınıyorum bir soğuyorum. Mitoloji severler için güzel bir yazı olmuş.