Yerde elmas bulmak, birinin gününü kurtarabilirdi. Kalitesine bağlı olarak, iyi bir ödeme elde edebilirsiniz. Şimdi katrilyonlarca ton elmas bulmayı hayal edin… Hayallerin ötesinde böyle bir durum söz konusu. Gerçekten varlar! Sadece onlara asla ulaşamayacaksınız.

MIT’den araştırmacılar, sismik dalgaların yardımı ile şaşırtıcı bir tahminde bulundular. Sismik dalgaların farklı malzeme türlerinden nasıl geçtiği konusunda halihazırda bildiklerini kullanarak, depremler gibi büyük ölçekli olayların verilerini yakından incelediler. Gezegenin derinliklerinde neredeyse hiç bitmeyen bir elmas yığını var!

Geochemistry, Geophysics, Geosystems dergilerinde yayınlanan çalışma Dünya’nın derinliklerine yayılan ses dalgalarının meraklı davranışlarına baktı. Bilim adamları, dalgaların yol boyunca tahmin edilemez değişikliklerini keşfettiler ve mantıklı görünen tek açıklama, dalgaların büyük elmas yığınlarına çarptığında hızlanmalarıydı. Şüpheli elmas kitlelerinin ‘kratonik kökler’ olarak bilinen yerlere yerleştiği düşünülmektedir. MİT, bunları “çoğu kıtasal tektonik levhaların merkezinin altında yer alan en eski kaya bölümleri” olarak tanımlamaktadır.

“Eğer orada çok fazla elmas varsa, neden sadece kazmaya başlamıyorlar?” sorusu akıllara gelebilir. Maalesef çok uzağa gidemezler. Elmas yataklarının, yüzeyin 90 mil (144 km)-150 mil(241 km) arasında olduğu ve insanlığın ulaştığı yerden çok daha derin olduğu düşünülmektedir.

MIT’nin Dünya, Atmosfer ve Gezegen Bilimleri Bölümü’nden Ulrich Faul, “Bu, elmasın jeolojik ölçekte nispeten yaygın olduğunu gösteriyor. Onlara ulaşamıyoruz ama yine de daha önce düşündüğümüzden çok daha fazla elmas var.” açıklamasını yaptı.

14
like
3
love
0
haha
4
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
İlkay BozkuşMurat SiyliyellowredReha KarakayaTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
nazgulbacanagi
Yazar

Bir şekilde ulaşılır. Elmas da hayatımıza altın gibi daha az değerli bir maden olarak girer. Tek taş sıradan eşya haline gelir 🙂 yeni moda göktaşı yüzükler 🙂

hüseyin uysal
Üye

Uzayda pek çok gezegen tamamen elmastan oluşuyor. Elmas sıradan bir madde, sadece biz ona değer verdiğimiz için değerli.

mustafa
Üye

Belki şimdi çıkarılmaz ama insanlarda bu para hırsı varken yakın zamanda bir çare bulurlar.

İlkay Bozkuş
Yazar

altın elmas çıkıyor da bunların saflaştırılması sıkıntı, altın örneğin siyanür kullanılıyor, zenginlik uğruna çevreyi tahrip ediyoruz.

Murat Siyli
Yazar

Eee hani nerede peki