Herkese merhaba ! Bugün sizlere izlerken insanın tüylerini diken diken eden bir hikayeden bahsedecegim ; kuğu gölü balesinden.

  Kuğu gölü balesi ; hakkında birçok son yazılan,  yüzyıllardır unutulmayan bir gösteridir. Tchaikovsky ve Markus Petipa tarafından yaratılmış olup Pyort Ilyic Çaykovski tarafından 4 perde olarak bestelenen bu eser çoğu zaman herkeste aynı duyguları uyandırır. Aşkın gücünü. 

 Çoğumuz bu eseri Natalie Portman’in sinemaya uyarlandığı Black Swan filminde ki performansıyla hafızamı kazıdık.

 Asıl zarif ve naif bir bale gösterisi olan kuğu gölünün hikayesinin basrolünüyse Prens Siegfried , Prenses Odette (beyaz kuğu) ve Odile (siyah kuğu) adlı karakterler paylaşıyor. Bu karakterlerin yanında gösteride Büyücü Rothbart ,prensin annesi Prenses Regent , Crabs de ballet (soloistler hariç dans eden bale sanatçıları) Pas de quatre (4 küçük kuğu), pas de troisler vardır.

Hikayesi :

 Prens Siegfried birgün göl kenarında dolaşırken başında taç olan bir kuğuya rastlar, kuğu diğer kuğulara oranla daha farklı ve daha zariftir. Çünkü o Prenses Odetta’dır (beyaz kuğu ). Odette ve diğer kuğular aslında büyücü Rothbart tarafindan kuğuya çevrilmişler ve ailelerinin ardlarından ağlamalarıyla oluşan gölde yaşamaya başlamışlardır. Geceleri tekrar insan olan gündüzleriyse kuğu olmaya mahkum olan beyaz kuğuların arasında olan Prenses Odettaya Prens Siegfried aşık olmuştur. Prensin 21.yaş balosunda annesinin israriyla kendisine bir eş seçmesi gerekmektedir , büyücü kılık değiştirerek baloya katılmış kızı Odile de (siyah kuğu) Prensin aşık olduğu Odetta’nin (beyaz kuğu) yüzünü kullanarak baloya katılmıştır . Prens Siegfried Odile’yi aşık olduğu Prenses Odetta olduğunu düşünerek onu sevdiğine dair yemin eder . Bu olaya şahit olan Prenses Odetta ihanete uğradığını düşünüp büyük bir hayal kırıklığıyla baloyu terk eder . Prensin durumu fark etmesi üzerine Prens Odetta’nin peşinden göle gider . Prensin kendisini tam prensese afettirdigi zaman Büyücü Rothbart onları ayırmak için yanlarına gider .Iki aşık büyücüye ayrılmaktansa beraber ölmeyi tercih ettiklerini söylerler .Bu fedakarlıkları büyüyü bozar ve büyücü ölür . Kuğular insana dönüşür , Prens ve Prenses birbirine kavuşur

16
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
4 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Çalı Kuşusemih09xdGizem Bademferhat inceENESİN GÖK Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
turuncumavi
Üye

Hala müziğini duyduğumda tüylerim diken diken oluyor

Çalı Kuşu
Yazar

Duygu yönü ön planda bir sanat dalı, herkesin anlam verebileceği ya da yapmaya karar verebileceği bir girişim değil. Tıpkı birçok sanat dalında olduğu gibi. Emeğinize sağlık efendim.

semih09xd
Üye

Böyle dansları saçma bulan bir tek benmiyim

Gizem Badem
Üye

Etkileyici

ENESİN GÖK
Üye

😀😀😀😀