Dev Sekoyalar

Bu muazzam ağaçlar genellikle Kuzey Kaliforniya, Oregon ve Washington’da bulunur. Bu ağaçları diğer bütün ağaçlardan ayıran en büyük özellik; Dünya’nın en büyük ağaçları olmasıdır.

Hem boyu hem de çapı itibariyle çok büyük ağaçlardır. Bu devler 3500 yıla kadar yaşamaktadırlar. Çiçek açması ise yaklaşık 200 yılı bulmaktadır.

Sekoyalar; gövdelerinin alt yarısında dallardan yoksundur. Gövdeleri, tek tek dalların aşağıya doğru süpürdüğü yuvarlak bir tepe oluşturarak yükselir. Deniz seviyesinden 5.000 ile 7.000 metre yükseklikte ve iç bölgelerde yetişir. Bu yükseklik, kozalaklarının tohumları açması için gerekli olan kuru dağ havası ile ağaçların gelişmesini sağlar. Sekoyalar sığ köklere sahiptirler ve iyi drene edilmiş (bitkilerin yetişmesine zararlı olan fazla suların akıtılması) alanlara ihtiyaç duyarlar.

Boyları ortalama 120 metreye kadar yükselir ancak gerekli ortamı bulmaları durumunda 140 metreye kadar da yükseldiği görülmektedir. Kabuklarında fazla reçine olmaması nedeniyle, yangına karşı oldukça dirençlidirler. Kabuklarının altında Kambiyum adında canlı bir doku bulunmakta. Bu dokunun üstüne ışık geldiğinde hemen yeni bir sürgün verir ve bu sürgün hızlı bir şekilde gelişir. Böylelikle o bölgede bir dal kopması veya bir yaralanma olması durumunda ağaç kendi kendini iyileştirir.

Günümüzde Dünya’nın en büyük ağacı olma özelliğini taşıyan ağaç; Amerika’da bulunan, Sekoya ağaçlarının bulunduğu bir milli parktadır. General Sherman adı verilen ağacın boyu 85 metre civarındadır. Bu ağaç, boy uzunluğu açısından en uzun ağaç olmasa da gövde yapısı bakımından en büyük ağaç olarak kabul edilir. Gövdesinin çapı 25 metre civarındadır. Bu ağaç yaklaşık olarak 2000 yaşındadır ama siz bu ağacı yaşlı olarak algılamayın, çünkü; yazının da başında bahsettiğim gibi 3500 yıla kadar yaşayan Sekoya ağaçları mevcuttur.

Kaynak Link

16
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
23 Yorum konuları
0 Konu cevapları
1 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
23 Yorum yazarları
muhammed altunkayNakOğuzhan AtakBir Başak KadınıAleyna OrhanSinan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sinan
Yönetici

İnsanların yaptıklarından daha sağlam, ısıya&soğuğa karşı daha korunaklı ve daha güzel. Doğaldan uzaklaşıp kimyasallarla (çimento) doğaya meydan okudukça kaybetmeye devam edeceğiz insanlar olarak. Yüreğine sağlık Okan güzel bir çalışma yapmışsın 🙂

Çalı Kuşu
Yazar

İnsânlar karınca gibi görünüyorlar yanında. Yangına dayanıklılığımı desem, kendini yenileyebilme özelliğimi yoksa ihtişamlı boyu posu ömrü mü desem bilemedim. Yakından görmeyi arzuladığım bir bitki türü olarak heybeme ekledim.

Ayşe
Üye

İnsanlar nokta gibi kalmış. Aahh bi dile gelse de konuşsa. 2000 yaşında. Ne hikayeler çıkardı kim bilir?

Triskacocu
Yazar

3500 sene yaşıyor olmaları gerçekmi ya. Gerçekse bu çok mucizevi bir ağaç.

Bir Başak Kadını
Üye

Doğanın muhteşemliği her zaman kendisi gösteriyor. Doğa yapısı her zaman insan yapısının önünde geliyor, her zaman insan yapısını geçiyor. Doğa ile savaş halinde insan soyu, eğer kazanırsa kaybedecek, haberi yok.