İbadet yerlerini hayal ettiğimizde aklımıza gotik kiliseler, göz kamaştıran camiler, renkli Budist tapınakları gelebilir. Ancak Polonya’nın Wieliczka şehrini ziyaret ederseniz, tüm kutsal binaların bu formülü takip etmediğini göreceksiniz. Hatta bazıları -Wieliczka Tuz Madenindeki yeraltı katedrali gibi-  hiç de bina değiller!

Kentin 1000 feet (304 m) altında yer alan bu yeraltı tapınağının tarihi, Orta Çağ’a kadar uzanmaktadır. Yüzyıllarca süren bir inşaatın sonucu olarak kilise dört zarif şapele ev sahipliği yapıyor. Her biri heykeller, tamamen taş tuzdan hazırlanmış kristal avizeler ve granit sunaklar ile bezenmiş. Bu eklemeler 19.yy da yapılmış.

Tasarımının güzelliği ve karmaşıklığı göz önüne alındığında, yetenekli bir mimar ve sanatçı ekibinin iyi iş çıkardığını düşünebiliriz. Ancak, hayranlık uyandıran yeraltı katedrali aslında Katolik madencilerin ibadet etmek için uygun bir yol arayışı sonucunda ortaya çıkmış. Ailelerinden uzakta ve sürekli tehlike arz eden yeraltında çalışan madenciler; onları bekleyen zorluklarla karşılaşmadan önce güç ve enerji elde etmek istemişler ve dua edebilecekleri yerler olarak bu şapelleri oluşturmuşlar. Yeraltı dünyasının azizlerinin onları korumasını istemişler.

Wieliczka Tuz Madeni şimdi UNESCO Dünya Mirası Listesinde ve oldukça popüler bir turistik yer. Her yıl 1,2 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlıyor.

Sizce de büyüleyici bir yer değil mi?

12
like
4
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
serhat ergünKasim ekimReha KarakayaTriskacocuGizemm Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
serhat ergün
Üye

Mimari tasarımın tuzla şekillenmiş hali güzel gerçekten

Kasim ekim
Üye

eski dönemlerde yapılan oluşan bütün eserler gerçekten muazzamlar

Reha Karakaya
Yazar

Gerçekten harika.

Triskacocu
Yazar

Etkileyici

Gizemm
Üye

Büyüleyicii