Her şeyin başlangıcı Essos kıtasının Valyria denen düz ovalardan oluşan bölgesinde başlamıştır. Valyria’da, Valyrian çobanları yaşamakta ve koyunları gütmekteydi. Çobanlar, Büyük Ghis imparatorluğunun hakimiyeti altındalardı. Valyria’da 14 Volkan madeninde ejderhaları bulmalarıyla bütün hayatları değişti.

Valyria’lıların ejderhaları buluşu:

Valyrian’lılar ejderhalarını eğitip Valyrian Cumhuriyeti’ni kurdular. Valyrian Cumhuriyeti’nde yönetim oylamalar ile yapılıyordu, mecliste nüfuslu aileler vardı işte bunlardan biriside o kadar nüfuslu olmasada Targaryen’lardı. Valyrian’lar ejderhaları ile ilk Büyük Ghis imparatorluğuna saldırıp onları yenilgiye uğrattılar.

Valyrian’ların ejderhalarını eğitişi:

Büyük Ghis artık Eski Ghis olmuştu Valyrian’lar topraklarına kafataslarına gömerek büyük bir zafer kazanmışlardı. Valyrian Cumhuriyeti’nin, Büyük Ghis İmparatorluğu ile işi bittiğinde gözlerini zengin olan Rhoyne Nehrinin etrafında yaşayan Rhoynar’lılara çevirmişti. Rhoyne’uda fethettikten sonra Valyrian Cumhuriyeti doğuya yayılmaya çalışmıştır. Ayrıca Valyrian’lar bugün bildiğimiz Özgür Şehirleri ve yollar inşa etmişlerdir.

Binlerce yıl sonra bir gün Daenys Targaryen rüyasında Valyria kıyametini görür. Rüyasından herkese bahseder fakat babası dışında herkes gülüp geçer. Babası Targaryen hanesine kayıtlı ne var ne yoksa satar ve Westeros’sun doğusunda bulunan küçük bir ada olan Ejderha Kayasına yerleşir. Yerleştikten sonra Valyria kıyameti patlak verir ve binlerce yıllık o gururlu, muhteşem ve muazzam şehir birden haritadan silinir. Tyrion Lannister’in kıyamet hakkında düşüncesi:

”Ateş ve kan üzerine kurulmuş bir imparatorluk. Valyrialılar ne ektilerse onu biçtiler.”

Kıyametten 100 yıl sonra Aegon Targaryen gözünü doğuya çevirdi ve eskiyi gördü fakat gözünü batıya çevirdiğinde geleceği gördü. Bununla birlikte Aegon ve 2 kız kardeşi Rhaenys ve Visenya, Westeros’u fethettiler. Ardından Targaryenler 300 yıl boyunca Westeros’ta hüküm sürdü. Hükmü bitiren Gaspçı Robert Baratheon’un tahta ihanetidir.

Okuduğunuz için teşekkürler.

3
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
Eren YeniMurat Siyliahmet batarSevdasevdayellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Eren Yeni
Üye

Ben beğedinm yazınızı sağolun.

Murat Siyli
Yazar

Tarih bilmek geleceği bilmektir

ahmet batar
Üye

değişik

Sevdasevda
Üye

İlginçmiş

yellowred
Yazar

Müthiş derin bir dünya.