Reuters’e göre Tesla, iş gücünün %9’unu kesiyor. Şöyle ki yakınlarda işten çıkarmalarının bir parçası olarak ülke çapında bir düzine güneş enerjisi tesisini kapatacak. California, Maryland, New Jersey, Teksas, New York, New Hampshire, Connecticut, Arizona ve Delaware’deki kurulum merkezleri kapatılacak. İşçiler işten çıkarılacak veya başka tesislere yeniden atanacaktır. Yaklaşık 60 benzer tesisi açık kalacak.

Geçtiğimiz ay Elon Musk şirketin iş gücünün gözden geçirilmesini emretti ve şirket çapında yeniden yapılanma ile ilgili kararlarını açıkladı. Bu da, çalışanların çoğunluğunun kendilerine kefil olacak Tesla çalışanı bulamazlarsa sözleşmelerinin feshedilmesi anlamına geliyordu. Şirket personelinin yaklaşık 4100 kişi azalması bekleniyor.

Personel azaltımı, Tesla’nın güneş enerjisi bölümü için bir plan yapılıp yapılmadığı konusunda bazı soruları akıllara getirdi. Tesla genel olarak, güneş ve araç aküsü üretiminin programda kalmasını beklediğini söyledi. SolarCity’yi 2016 sonunda 2.6 milyar dolara satın aldığından beri güneş paneli sağlayıcısının işlemlerini düzeltmek ve mevcut mağazasına daha iyi entegre etmek için çalıştı.

Tesla’nın iş gücünü azaltma kararının ardındaki mantığı tam olarak bilinmemekle birlikte, Model 3’ün gecikmeleriyle ilgisi olması muhtemel. Şirket şu anda haftada 5000 adet elektrikli otomobil üretmeye çalışıyor. Ancak robotlar, yanlış yönetime aşırı bağımlılık vb. arasında değişen faktörlerin bir araya gelmesiyle bu sayı bir hayli azaldı. Firmanın borç para için Wall Street’e gitmek zorunda kalacağı söylentileri dahi var.

Herkese mutlu günler 🙂

4
like
1
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
İlkay BozkuşHüseyin çetinyellowredTriskacocuresmiye kar Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
İlkay Bozkuş
Yazar

Son zamanlardaki söylemleri sıkıntılı, bakalım ne olacak.

Hüseyin Çetin
Üye

Tesla adamsın

yellowred
Yazar

Dünyayı kurtarırsa bu adam kurtarır.

Triskacocu
Yazar

Teslayı hep atılım yaparken gördük bu üzücü bir durum

resmiye kar
Üye

gerçekten başarılı