SUV: Spor amaçlı taşıt anlamına gelir. Bir araç hem minivan hem station vagon hem de çekme özelliklerini taşıyorsa ortak anlam olarak bu tür araçlar için kullanılmaktadır.

Dünyanın lider elektrikli otomobil firmalarından Tesla, uzun süredir SUV türündeki aracı Model X’in güvenilirlik seviyeleri ile övünüyor. 2017 yılında Tesla Model X, ABD Ulusal Otoban Trafik Güvenliği Kurumu (NHTSA) tarafından ‘tüm kategorilerde 5 yıldız almış tek SUV araç’ seçilmişti. Kaza durumunda yolcuların yaralanma ihtimalinin en düşük olduğu araç olarak belirlenmiş. (Güvenli bir şekilde kurtulma olasılığı %93 olarak belirlendi.)

Bu haber çıktığı zaman Tesla Model X’ e dair yapılan testlerin videoları da yayınlanmıştı. ABD Ulusal Otoban Trafik Güvenliği Kurumu Model X’in yüzde 9,30 oranında yuvarlanma direnci olduğunu  söyleyerek testte bir türlü devrilmediğini açıklamıştı. Tesla firmasının kendisi de testlerinde aracı bir türlü deviremediğini belirtmişti. Ancak iki gün önce twitterda yayınlanan bu video şimdiye kadar gösterilmemişti.

Her ne kadar Tesla firması bu devrilme testleri sırasında Model X araçların ulaştığı yanal hızı açıklamamış olsa da, aracın bu alanda ne kadar başarılı olduğu ortada. Düşük yuvarlanma oranının sebebinin tasarımından daha çok aracın tabanında bulunan çok ağır batarya paketi olduğu söyleniyor. Yere yakın ağırlık merkezine sahip araç bu yüzden kolay kolay ters dönmüyor.

Tesla bu testleri daha önce sedan sınıfındaki elektrikli otomobili olan Model S ile de gerçekleştirmişti. Orada da başarılı sonuçlar elde edildiği rapor edilmişti. Firma aynı başarıyı yeni aracı Model 3 ile de tekrarlamak istiyor.

Tesla Model X’in 2017 onaylanmış test videosu:

Siz Tesla’nın modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? İnceleme fırsatınız oldu mu? Yorumlarınızı bekliyorum. 

12
like
0
love
1
haha
2
wow
1
sad
0
angry
16 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Taha avcıAlper AltınSamet AkbulutAhmet Boztürkyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
alparslanintorunlari
Üye
alparslanintorunlari

hakettiği değeri görmeyen bir araba

Aleyna
Üye

vay bee

yarasab
Üye

Çok sağlam araba

Taha avcı
Üye

Mutlaka leecek

EMIN ALTINTAS
Yazar

İp var ip ????