1- Liste yapın

Sigarayı bırakmak istemenizin bütün nedenlerini not edin. Sağlığınızı düzeltmek, para biriktirmek, çocuklarınıza daha iyi örnek olabilmek… Ne kadar küçük olduğuna aldırmadan her nedeni tek tek yazın. Yaptığınız bu listeyi elinizin altında, her an görebileceğiniz bir yere koyun. Zamanınız olduğunda ya da sigara içmek için güçlü bir arzu hissettiğinizde bu arzuyu öldürmek için kendinize listenizdeki nedenleri hatırlatın.

2- Gün belirleyin

İçtiğiniz sigara sayısını azaltarak sigarayı bırakmayı denemeyin. Araştırmalar gösteriyor ki, sigarayı azaltarak bırakmaya çalıştığınızda sigaranızdan daha çok nefes çekmeyi deneyecek ve onu sonuna kadar bitirmeye çalışacaksınız.

3- Çöpe atın

Bir defa sigara içmeyi kestiğinizde, sigara paketiniz, kibritler, çakmaklar, kül tablaları gibi size sigarayı hatırlatacak her şeyden kurtulun. Eğer kısa bir süre sonra canınızın tekrar sigara içmek isteyeceğini düşünüyorsanız çöpe attığınız sigara paketinizi çöpten çıkararak içerisindeki bütün sigaraları kırın ve onları ıslatın.

4- Arkadaşlarınıza haber verin

Sigarayı bırakmaya çalıştığınız bu evrede muhtemelen huysuz ve sinirli bir kişiliğe bürüneceksiniz. Bu nedenle çevrenize, sigarayı bırakmak üzere olduğunuz söyleyin ve 1–2 hafta sabretmelerini onlardan rica edin.

5-Tetikleme noktaları

Kahve ya da alkol içmek sigarayı hatırlattığı için bir süre bunlardan uzak durun. Kahve yerine çay için ya da bara gitmek yerine spor salonuna ya da sinemaya gidin. Birbirine bağlı bu nikotin ilişkisini kırmak sigaraya karşı olan aşırı isteğinizi kıracaktır.

6- Derin nefes

Canınız sigara içmek istediğinizde bir sigara yakmak yerine 6 defa derin derin nefes alın. Bu sizi rahatlatacak ve nikotin alamayacağınızı bildiğiniz için salgılanacak stres hormonlarınızla savaşmanızda size yardımcı olacaktır.

7-Meyve takviyesi

Yüksek bir olasılıkla acılı ya da çok tatlı şeyler yediğinizde canınız sigara içmeyi daha fazla çeker. Bu tür yiyeceklerden sonra sigara içmek yerine meyve yemeği tercih edin. Çünkü meyvelerin taze aromaları üzerinizde aynı ekiyi yaratmayacaktır.

8- Birikiminiz

Eğer sigarayı bırakırsanız ne kadar para biriktirebileceğinizi hesaplayın. Ve sigarasız geçirdiğiniz her günün sonunda bir kavanozun içine ya da içini görebileceğiniz bir kabın içine o günkü sigara paranızı koyun. Sigarayı bırakmakla ne kadar çok tasarruf edeceğinizi gördüğünüzde şaşıracaksınız.

9- Kendinizi ödüllendirin

Sigara bırakma sürecinizin dönüm noktalarında (3. gün, 1. hafta, 1. ay gibi) biriktirmiş olduğunuz sigara parasını kullanarak kendinize güzel şeyler almayı deneyin.

10- Suçluluk duygusu

Eğer yanılıp ya da kendinize yenik düşüp de bir sigara yakarsanız kendinizi bu konuda harap etmeyin. Hatanıza odaklanmak yerine, kendinize ne kadar zamandır büyük bir başarıyla sigarasızlığa dayandığını ve bunu tekrar başarabileceğinizi hatırlatın.

9
like
1
love
1
haha
1
wow
0
sad
2
angry
18 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
Osman36Murat SiyliMustafa YüceHüseyin çetinÇiroz Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Gerçekten de faydalı bir içerik. Yakın zamanda ağabeyim bıraktı öyle mutlu oluyor ki insan ;çünkü gerçek sevgi sevdiğine zarar verilmesini asla istememek ve onun zarar görebileceği şeylerden onu muhafaza edebilmektir. Bu hususta çok sohbet ettiğimiz olmuştur kendisiyle. Her zaman verdiği klasik bir cevabı vardı:” Tamam bırakacağım.” diye. Sonra arayıp bıraktığını haber verdiğinde o kadar duygulandım ki anlatamam. Gözlerim sevinçten dolmuştu. Çok şükür ki artık tüketmiyor. Umarım bir daha geri dönmez. Bu hususta çabalayıp güçlük çeken herkese tavsiyem güçlü olmanız ve gerçekten isterseniz başaramayacağınız hiçbir şeyin olmadığını bilmenizdir.Unutmayın dünyada sizden ve sağlığınızdan değerli hiçbir şey yoktur efendim.

Ayşe
Üye

27.02.2017 de saat 16:10 da son sigaramı içtim. Yaklaşık 1 saat sonrası sigara içmeye çıktığım zaman bırakıyorum dedim ve bıraktım. 450 gün olmuş. İçmiyorum. Çok rahatım. Hem sağlık (en önemlisi) hem de maddi olarak. Yaklaşık 30 sene içtim. Bırakacağım aklıma bile gelmezdi. Seviyordum sigara içmeyi. Ama o sevdiğim şey beni yiyip bitiriyordu. İnşallah herkes bırakır.

mkkomkeser
Üye

Güzel

emreqoral
Üye

Herşey beyinde bitiyor bence. Beyinde bitirince bunlar geliyor zaten

ensygmr
Üye

Ya bırakmak istiyorum gerçekten, fakat yemek yedikten sonra ben o tel dal sigarayı içmek istiyorum..