Elektrik iletim hatlarında meydana gelebilecek elektrik kaçağının bir iletkenle toprağa verilmesini sağlayan sisteme topraklama denir. Peki insanlarında topraklamaya ihtiyacı var mıdır?

Topraklama (grounding) sağlık kapsamında çıplak ayakla yere basmaya eşdeğerdir. Bazen biriyle temas ettiğimizde veya kapı koluna dokunduğumuzda hissettiğimiz elektrik çarpması, vücutta fazla miktarda pozitif iyon birikmesinden kaynaklanır. Sinir sistemimizin iletişimi elektriksel aktivitelerle gerçekleşiyor. vücutta aşırı elektrik yüklenmesi durumunda, bazı düşük voltajlı sinir sistemleri bundan olumsuz etkilenebiliyor.

Baz istasyonları, bilgisayarlar ve kablosuz bağlantılara ilişkin meydana çıkan elektromanyetik yüklenmeler kendimizi yorgun hissettirir. Öte yandan açık havada vakit geçirmek, doğayla iç içe olmak enerjimizi ve mutluluğumuzu artırır. Çünkü topraklama doğanın bize sunduğu en güçlü antioksidandır. Yerküredeki negatif iyonlar, vücudumuzda biriken pozitif iyonların dengelenmesini sağlar, böylelikle kendimizi çok daha iyi hissederiz.

Doğayla bağlantını asla koparma. Bulunduğun her fırsatta ayakkabını çıkarıp zeminle temas kur. Kum, toprak, çimen, orman, deniz; kısaca yerküre senin, ondan faydalanmayı ihmal etme…

9
like
2
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry
15 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
İlkay BozkuşMaydoganMurat SiyliTriskacocuHüseyin keskin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
EMIN ALTINTAS
Yazar

Teşekkürler

yarasab
Üye

Güzel bir yazı

İlkay Bozkuş
Yazar

Bilgi için teşekkürler.

Maydogan
Üye

Basacak toprakta kalmadı ki

Murat Siyli
Yazar

Toprakta gezmek güzel br