Kadınların vazgeçilmezlerinden biri de topuklu ayakkabılardır. Şayet topuklu ayakkabılar doğru seçilmez ise ayaklarda problem oluşturabilir. Bundan dolayı topuklu ayakkabıların doğru seçilmesi hem yürüyüş hem de sağlık açısından önemli bir durumdur.

Bu yazımızda topuklu ayakkabıların doğru seçilmesi kurallarına birlikte bakalım.

Model ve çeşidi fazla bulunan topuklu ayakkabıların kadınların dolabında fazlaca olduğu bilinir. Özel günlerde topuklu ayakkabı, kadınlar için vazgeçilmezler arasındadır. Peki, özel günlerde topuklu ayakkabıları seçerken nelere dikkat etmeliyiz? birlikte görelim.

  • Düz topuklu ayakkabılar öncelikli olarak ayakta denenmelidir. Ayak yapıları kişiden kişiye farklı olduğundan önce ayakta bakılmalı ve ayağın rahat edip etmediği kontrol edilmelidir.
  • Yumuşak ya da sert ayakkabı olup olmadığı dikkatlice incelenmelidir. Sert ayakkabılar bazen yürüyüş ile birlikte ya da kullanım aşamasında ayakta nasır dahi oluşturabilmektedir.
  • Ortopedik ayakkabılar ya da tabanı ortopedik olan ayakkabılar öncelikli olarak tercih edilmesi gereken ayakkabılardır. Bunlar ayağın rahat etmesi ve sağlıklı kalabilmesi için özel üretilen ayakkabılar sıralamasında yer almaktadır.

  • Topuklu ayakkabı yüksek tabanlı ve platformu uzun olan ayakkabılar olarak bilinmektedir. Bu ayakkabılar tercih edilirken kullanım amacına göre topuğu yüksek olmayan tercih edilmesi daha doğrudur. Çünkü uzun topuklu ayakkabılar ayağın biçimini zamanla bozabilmekte ve sağlığına zarar verebilmektedir.
  • Çoğunuzun yaptığı bir hata da aynı ayakkabıyı sürekli giymektir. Bu oldukça  yanlış bir kullanım şeklidir. Mümkün olduğunca farklı ayakkabı giymeye çalışmak doğru bir harekettir. Aynı ayakkabıyı kullanmak ayakta zaman içerisinde nasır oluşmasına, ayağın ve bununla birlikte ayakkabının da kokmasına sebep olabilir.
  • Tırnaklarımızı keserken dikkat etmemiz gereken ise küt şekilde tırnak kesmektir. Tırnağın bu şekilde kesilmesi hem tırnak sağlığı hem de rahat bir yürüyüş için önemlidir.

Özetlemek gerekirse doğru ayakkabı kullanmak ve topuklu ayakkabı seçerken doğru biçimde seçmek sağlık açısından ve rahat kullanım açısından önemli bir faktördür.

 

11
like
2
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
18 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
ErcanIrmak KurtGÜLİNHopeÇalı Kuşu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Topuklu ayakkabının neredeyse sağlıklı olduğu neticesine ulaştıran bir yazınsal oldu ki, bu hiç de profesyonel değil! Bugün topuklu ayakkabı kullanımı neticesinde, eklem rahatsızlığından tutun da omurilikte şekil bozukluğuna kadar ilerleyen birçok problem oluşurken bu yazıda bunlara değinmeden tavsiye de bulunmanız hayret verici. Bir yazı içlem ve kaplamı çerçevesinden değerlendirilmeye tabi tutulur. Kusura bakmayın ancak sağlığa bu denli zararlı bir aksesuarın doğru kullanılması için kaleme uzanmak biraz mantığın sınırlarını zorlama çabası gibi kâna’atimce. Tabi siz de kullananlar var netice de diyeceksiniz; ancak yanlış bir şeyi doğru kullanmaya çalışmak gerçekten üstün zeka belirtisidir herhalde…Saygılar

Ercan
Üye

Çok sağlıksız şık mı evet ama ne kadar az kullanılırsa o kadar iyi

Irmak Kurt
Üye

Bazı kadınlar var kesinlikle hiçç umursamazlar bir ayakkabının dış görünüşü ne kadar cazibeliyse kadınlar bu eziyete katlanıyorlar hiiç öyle doğru seçim yapmazlar.. ama spor ayakkabıda tabiiki de ama geneli off çok rahatsız ama çok güzel almalıyım diyip hop ! 🙂

GÜLİN
Üye

topuklu ayakkabıyı giyince nedense özgüven geliyor

Hope
Üye

Ben de çok seviyorum sağlıksız olsalar da yapacak bir şey yok