Türkiye tribünlerine ufak bir tribün tahlili yaptığımızda, zıtların savaşlarını görmek mümkün. Bu işi layıkıyla yapan taraftarlara söylenecek söz yoktur. Ancak tribünü anlamsızlaştıran taraftarlara ağız dolusu laflar ve doğru uyarılar şart.

Tribünde emek ve üretime gelmeden, Türkiye tribünlerindeki içler acısı tabloya olgular üzerinden bakmak lazım. Olaylara girecek olursak işin içinden çıkılamaz bir hal alacaktır. Son dönemlerde özellikle başta yeni nesil tribün gençliği olmak üzere tüm taraftarlar tribündeki duruşlarıyla spora, gönül verdiği kulübe destek değil, köstek olmaktadır.

Spor kültürüne ters ne kadar hareket varsa sergilemekteler.

Tribünlerimiz de taraftarlara yakışmayan hareketleri ve sporu desteklemeyi yanlış anlayan tribünlerin belirgin özelliklerini sıralayalım.

 • Tribünleri sadece erkeklerin barındığı bir yer sanmak ve hemcinsi hariç her bireyin hakkını gasp etmek.
 • Tribünleri, dışarıdaki sorunlarından, başarısızlıklarından öç aldığı bir yer olarak görmek.
 • Stres atma kalıbında avaz avaz küfür ederek, hem takımını hem de koca tribününün moralini düşürmek.
 • Bir sonraki hafta aynı koltuğa oturacağını bilmiyormuş gibi kirletmek.
 • Takımın resmi bir teknik direktörü yokmuş gibi tüm tribün olarak futbolcuya akıl vermek, hoca olmak.
 • Tribünün kendine yüklediği anlam hariç her şeye dahil olmak.

Yukarıdaki maddeler bir tribünü yok etmeye, çürütmeye fazlasıyla yeter.

Tribün emek ve üretimden uzaklaşınca kültür yaratamaz, yaratırsa da koruyamaz.

Bir tribün ne zaman üretmekten, emekten yana olur, o zaman kendiliğinden doğallığında sevgiyi saygıyı oluşturur. Bütün halinde toplumsal sağlıklı bir alana dönüşür. Kendini temizler, yeniler. O zaman gerçek anlamıyla spordan yana olur, kendine düşen göreve cevap olur. Olması gerekende budur.

Emek ve üretimi gerektiren görevler

 • Tribünler beste ile konuşur. Bir tribünün sağlam bestesi yoksa konuşacak hiçbir şeyi yoktur. O yüzden beste üretimine önem vermeli. Beste üretimi için atölye ya da çalışma grupları kurulmalı.
 • Tribünde pankart çok önemlidir. Pankartlar tribün havzalarında vitrin görevi görür, renk vererek tribünü gösterir. Pankart atölyelerinde yetenekli taraftarların katılımıyla çalışmalar yapılarak görselliğe daha da önem verilmeli.
 • Tribünde bir kelimeyi aynı anda bir ritimle binlerce kişi haykırmak zordur. Davullar binlerce kişinin işaret fişeğidir. Tribün üyeleri davul atölyeleri kurarak ritim çalışmaları yapıp davulcular yetiştirmeli.
 • Bilinçli taraftar yetiştirmek için tribün kültürünü ele alan el bildirileri stad çevresinde dağıtılmalı.
 • Tribünler binlerce kişinin aynı yerde olduğu bir alan olarak, günlük hayatta gerçekleşen toplumsal olaylara, projelere duyarlı olmalı.

Saydığımız bu çürümelerin tek panzehiri emek ve üretimdir. Stadlar ancak bu panzehirle, daralmadan, özentilikten ve bataklıktan kurtulabilir.

Üretim ve emekten vazgeçen tribün, geçmişte yapılan işlerden beslenir. Kendini sürekli tekrarlar güncelleyemez, güncelleyemediği içinde eski yeniye yenik düşer.

Şiir gibi bir tribün oluşturmak için bu tür aksiliklerden kurtulmalı, yeni nesil çocuklara özgür temiz ve sağlıklı bir tribün bırakabilmek için, emek ve üretim için, gerekli gördüğümüz maddeleri tribüne uygulamak lazım.

Bu kültürü oluşturmak ve korumak, ancak bilinçli taraftarın tribüne bu görevleri ilmek ilmek örmesi ve nakış nakış işlemesiyle mümkündür.

Tribün Demek, Bir Ömür Emek!

11
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
5 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Kasim ekimyellowredHüseyin çetinsevgi sevgiAli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Aycan
Yazar

Hayatımda ilk kez tribünde yaşananların ve gerçek taraftarlığın ne olduğunun böyle güzel anlatıldığını gördüm. Hiç ilgimi çekmeyen bir konu olduğunu düşünürken en başta şimdi yazılarını severek takip ediyor, sonuna kadar mutlaka okuyorum. Bana bu kültürü tanıttığın için kendi adıma sana çok teşekkür ederim. Emeğine sağlık Ömer 🙂

mustafa
Üye

Çok üzücü olaylar yaşadık zamanin da ülkece geçenler de bir video izledim.Galatasaray ve Fenerbahçe derbisinde taraftarlarla konuşuyor spiker bugün biz bu trubunlerde her türlü pisliği yapmaya geldik diyorlar. Düşün sen bu taraftarlardan ne bekleyeceksin taraftarlik adına….

okan88
Yazar

Sporda en büyük kanayan yaramız maalesef. Futbolda tribün olaylarını fazlasıyla yaşarken son yıllarda basketbola da sıçramış durumda.

Kasim ekim
Üye

bu yazıda gerçekten taraftarların tribünün ne kadar güzel anlatılabilicegini görüyoruz güzel bir yazı olmuş bu nedenle

yellowred
Yazar

doğru tespitler. orada olmayan o ortamı bilemez.