ABD Başkanı Trump, trajik Parkland saldırısından yaklaşık bir ay sonra, Amerika’daki benzersiz silah şiddetinin günah keçisini buldu.

Beyaz Saray, silah denetim kanunlarını iyileştirmek veya Dickey Yasa Değişikliğini yürürlükten kaldırmak yerine, 8 Mart’ta şiddet içeren video oyunlarının zararlı etkileri üzerine bir toplantı gerçekleştirdi.

Video oyunlarındaki şiddet montajıyla toplantıyı başlatan Trump, katılanlara “Bu şiddettir, değil mi?” diye sordu.

Daha sonra, “Bilgisayar oyunlarındaki şiddet seviyesinin, genç insanların düşüncelerini gerçekten şekillendirdiğini söyleyen insanların sayısı artıyor” diye ekledi.

Ancak kulaktan dolma bilgiler, gerçeklerden çok farklı. Ayrıca Trump’ın bilgisayar oyunu müdahalesinde bariz şekilde eksik olan bir şey vardı: Bunlar, bağımsız araştırmalardı.

ABD’deki Villanova Üniversitesinde psikoloji profesörü olan Dr. Patrick Markey, Teen Vogue dergisine şöyle söylüyor: “Konuşmaya hiçbir araştırmacının davet edilmemesine çok şaşırdım; ya suçbilim uzmanlarını, ya psikologları ya da benzer birilerini davet etmeliydi.”

Kamu okullarında gençlerin sergilediği şiddet üzerine çalışmalar yapan Dr. Whitney DeCamp da toplantı konusunda aynı derecede hayal kırıklığına uğramış.

DeCamp’ın bulgularına göre, “Şiddet davranışı, bu kişilerin evdeki yaşamlarında yer alan etmenler ile çok daha iyi şekilde tahmin edilir: Bu kişilerin ebeveynleriyle yakın bir ilişkisi var mı, yok mu? Evlerinde veya komşularında yaşanan şiddeti görüyor veya duyuyorlar mı? Kendileri şiddet kurbanı olmuşlar mı, olmamışlar mı? Bunlar önemlidir.”

Pek çok uzman, bilgisayar oyunları ile gerçek hayattaki şiddet arasında açık bir bağlantı olmadığı konusunda yıllardır hem fikir. Hatta bazı araştırmalar, bilgisayar oyunlarının aslında şiddet suçu oranlarını azalttığını öne sürüyor.

Gerçek hayattaki şiddetin azaldığını gösteren çalışmanın eş yazarı Markey şöyle açıklıyor: “Dışarıda olduğunuz zaman, bu kişiyle bir ağız kavgası yapmanız daha muhtemeldir; ancak bunun yerine oturma odanızda GTA oynarsınız.”

Trump ve diğer Cumhuriyetçi Parti üyeleri, kesin veriler olmamasına aldırmıyor ve bu ispatlanmamış fikre sıkı sıkıya tutunuyorlar.

5
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
yellowredTriskacocuAhmet BoztürkZekeriyyahalidbinvelid Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
demir.demirgil
Üye

İnsanda kafa olmadıktan sonra oyunlar mı şiddete yönlendiriyor, kötü aile yaşantısı mı, devletin her vatandaşına sosyal bir hayat yaşatamaması mı tartışılmalı..

Çalı Kuşu
Yazar

Payı olmadığını söylemek bence çok olası değil

YakupBey38
Üye

Güzell

Triskacocu
Yazar

Trump haklı

Ahmet Boztürk
Üye

ok olabilir