Panthera pardus orientalis nâm-ı diğer Amur Leoparı, dünyanın en kritik tehlike altındaki büyük kedilerinden biri olarak kabul edilen bu tür dünya üzerinde sadece Rus Uzak Doğu’ da gözlemlenmiştir. Daha önce Amur Nehri havzasını ve kuzeydoğu Çin ve Kore yarımadasının dağlarında da yaşadığı gözlemlenen bu türün, bugün Kuzeydoğu Çin’in Jilin eyaletinde birkaç adet bulunduğu da bilinmektedir.

Son yapılan genetik çalışmalara göre, yaşayan on altı türden bir tanesi olan Amur Leoparının vahşi doğada sayılarının ne yazık ki 35 olduğu tespit edilmiştir.

Diğer leoparlara oranla daha soluk bir renge, kalın kırılmamış halkalara ve geniş aralıklı koyu rozetlere sahip olması onun ayırt edici özellikleridir.

Soğuk kış iklim özelliği gösteren ortamlarda yaşamaya adapte olmuş bu güçlü leopar, kışın 7 cm kalınlığına ulaşan bir kürkle yaşar.

Ilıman geniş yapraklı ve karışık ormanlarda yaşam sürme eğilimi gösteren bu tür, saatte 65 km’ ye kadar ulaşan bir hızla hareket edebilirler. Bununla birlikte üç metre yüksekliğe ve 6 metre ileriye doğru atlayabilir. Ayrıca ortalama ağırlıkları dişilerde 25-43 kg iken; erkeklerde 32-48 kg ‘dır.

Genellikle yalnız avlanmayı tercih ederler. Özellikle gece onlar için tam bir avlanma vaktidir. Çevik ve kuvvetli olan bu leoparlar avlarını diğer yırtıcıların ulaşamayacağı yerlere taşırlar. Özellikle üreme dönemlerinde dişi için ölümüne savaştıkları ve yeni doğan bebeklerin gelişimine kadar erkek leoparların dişilere yardımcı oldukları gözlemlenmiştir. Dişilerde gebelik süresi 3 ay olarak gözlemlenmiştir.

Amur Leoparı olarak bilinmesinin yanı sıra Uzak Doğu Leoparı, Mançurya Leoparı veya Kore Leoparı olarak da bilinir. Ortalama ömürleri 15-20 yıl olarak tespit edilmiştir.

Çok çeşitli beslenme eğilimi gösterseler de genel olarak yabani tavşan (Lepus spp.), karaca ( Capreolus capreolus ) ve sika geyiği( Cervus nippon ) ile beslenirler.

Geleneksel törenlerde kullanılan kürkleri nedeniyle avlanmaları;  ayrıca yaşam alanlarının tahrip edilmesi ve gerekli besin bulamamaları gibi nedenler başta olmak üzere birçok insan müdahalelerinden dolayı bu türün nesli ciddi tehlike altındadır.

Çeşitli ülkeler de –İngiltere, Rusya, Çin- koruma faaliyetleri başlatılmış olması sevindirici olsa da, bu tür için yeterli olmadığı açıkça görülmektedir.

81
like
106
love
0
haha
43
wow
18
sad
0
angry
29 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
28 Yorum yazarları
SERDAR ÖZDEMİRDostKasim ekimMustafa YüceEnes Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hazan
Üye

Birilerinin çantası birilerinin kabanı birilerin zevki uğruna soyu tükenmekle karşı karşıya kalan bir tür daha 😡😡😡😡

Olupapatya
Yazar

Çok güzel hayvanlar ya. İnsan bakınca hayret içinde kalıyor ve bizim yüzümüzden bu mükemmel hayvanların soyu tükeniyor. Çok acı bir durum. Yazı için ruhuna ve emeğine sağlık.. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş.

Mehtap Mehtap
Üye

Bu canlıları sırf lüksleri için öldürenlere insan demek insanlığa ayıp olur! Emeğine sağlık.

ziya
Üye

Bu durum aslında insan neslinin tükendiğini gösterir. Böyle güzel canlıları tükete tükete tükendik. Emeğine sağlık.

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

hep insanlar için öldürüyorlar lüks başka birsey yok