Merhabalar sevgili dostlar… Bu yazıda sizlere Türk Sporu ve Türk Milleti için çok önemli olan bir kupadan bahsedeceğim. Bu kupanın manevi önemi o kadar fazla ki, okuduktan sonra Galatasaray’lısı da Beşiktaş’lısı da diğer takım taraftarları da saygı duyacaktır eminim. Galatasaray Uefa Kupası’nı, Fenerbahçe Euroleague Kupası’nı kazandı. Bunlar çok değerli elbette, ancak bahsedeceğim bu kupa çok farklı bir anlam ve önem taşıyor.

Bu kupa General Harrington Kupası! Bu kupa, Kurtuluş Savaşı döneminde, İstanbul’u işgal eden düşman kuvvetleri yenilerek kazanıldı! Bu kupa, cephedeki ruh ve inanç sahaya yansıtılarak kazanıldı! Bu kupa, Türk Milleti adına kazanıldı! Bu kupa, Mustafa Kemal ve Askerlerine moral versin diye kazanıldı! Bu kupa, Türkiye için kazanıldı! Bu kupayı sahada Fenerbahçe kazanmış olabilir, ancak bu kupayı Türkiye kazandı!

Kesinlikle amacım sportif bir tartışma çıkarmak değildir, ancak başta Fenerbahçe’nin Euroleague kupası olmak üzere, Uefa Kupası ve diğer kupalar sadece bir başarıdır. Oysa Harrington Kupası, bir başarıdan çok daha fazlasıdır. Umuttur. Işıktır!

Cephede, neredeyse her takımdan sporcular savaşmış, Milli Mücadele’ye katkı sağlamıştır. Fenerbahçe ise o dönemlerde biraz daha ön plana çıkmıştır. Fenerbahçeli sporcular, işgal kuvvetlerinden top, tüfek hatta araba çalıp Atatürk’e vermiştir. Anadolu’ya silah kaçırarak Milli Mücadeleye destek olmuştur. Hatta bu sebeplerden dolayı, İşgal Kuvvetleri tarafından Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın kulüp binalarına kilit dahi vurulmuştur. İşte General Harrington Kupası da böyle bir ortamda kazanılmıştır.

Kısaca hikâyesi şu şekildedir; İngiliz İşgal Kuvvetleri Komutanı General Charles Harrington, futbolda Türk’leri bir nevi rezil etmek için bir çağrıda bulunmuş ve Türk takımlarına meydan okumuştur. Hatta daha da ileri giderek, daveti kabul eden Türk takımının dilediği oyuncuyu başka takımdan almasını da müsaade ediyoruz demiştir. Bu daveti, Kurtuluş Savaşı’nın simgesi haline gelen Fenerbahçe tabi ki kabul etmiştir. Hiçbir oyuncuyu almadan kendi mevcut kadrosu ile maça çıkacağını duyuran Fenerbahçe, bu maçtan önce de İşgal Kuvvetleri’nin yıldız futbolcular barındıran takımlarını defalarca yenmiş ve adeta İşgal Kuvvetleri’nin düşmanı ilan edilmiştir. Aslında General Harrington’ın da bu çağrısı bir nevi o son maçı kazanarak bu hezimeti tersine çevirmek ve biraz da olsa Türk’lerle dalga geçme amacı taşımaktaydı.  General Harrington, maçı kazanan takıma bir de adını taşıyan kupa vereceğini duyurdu. Fenerbahçe maça hazırdı. Takvimler 29 Haziran 1923’ü gösteriyordu. Türk Milleti bu maça odaklanmış, Fenerbahçe için dua ediyordu. Galatasaraylısı, Beşiktaşlısı, Trabzonlusu, Sivaslısı o gün Fenerbahçeliydi! Taksim Stadı’nda oynanan maçta İşgal Kuvvetleri ilk yarıyı 1-0 önde kapatmış ve binlerce seyirci önünde ikinci yarı başlamıştı. Önce 60. Dakikada Zeki Rıza Sporel’in golüyle beraberliği yakalamıştı Fenerbahçe, ardından ise dakika 74’te yine Zeki Rıza Sporel ile galibiyet golünü bulmuştu. İkinci yarıdaki futbolu ile rakibini eze eze yenen Fenerbahçe, İşgal Kuvvetleri’ni futbol sahalarından da boynu bükük göndermişti. Yurdun dört bir yanında kutlanan bu galibiyet, Türk Milleti’ne moral vermiş ve Fenerbahçe takımı kupa ile birlikte İstanbul caddelerinde omuzlarda gezdirilmiştir. Maç günü Lozan Konferansı’nda olan Türk Heyetine de bu galibiyet haberi gitmiş ve Fenerbahçe’ye İsmet Paşa tarafından bir kutlama telgrafı da gelmiştir.

Aslında bu konu ile ilgili yazılacak çok detay vardı ama yazı çok uzadı. Daha rahat okunabilsin diye detaylara girmiyor ve yazıyı burada noktalıyorum. Yorumlarınızı eksik etmeyin.

20
like
3
love
0
haha
2
wow
1
sad
1
angry
18 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
19 Yorum yazarları
Can canali yunus önenBerat GÜLTEKİNMurat SiyliEnes Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muhammet Yiğit
Üye

ÇOOOOOK Güzel Olmuş

mustafa
Üye

Bir Beşiktaşlı olarak tebrik ederim hem ülkemiz için hem Fenerbahce için.

hllyldrm1299
Yazar

Yine gurur duydum. Ellerine sağlık

turuncumavi
Üye

Beşiktaşlıyım ama helal olsun fenerbahçeye

okan88
Yazar

Tüylerim diken diken oldu, nasıl böyle bir şeyden haberim yok benim kendime kızıyorum. Sinan çok güzel hazırlamışsın. Yazılacak çok şey var demişsin, keşke iki bölüm halinde yayınlayabilseydin. Emeğine sağlık.