Venedik Mimarlık Bienali dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden biridir. Bu yıl 26 Mayıs- 25 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor. Bu yılın teması İrlandalı mimarlar Yvonne Farrell ve Shelley McNamara’nın küratörlüğünü yaptığı “Serbest mekan / Freespace”.

Türkiye Pavyonu’nda bu yıl küratörlüğünü Kerem Piker Mimarlık’ın (KPM) kurucusu Kerem Piker’in, yardımcı küratörlüğünü ise Cansu Cürgen, Erdem Tüzün, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev ve Yelda Köm’ün üstlendiği Vardiya Projesi yer alıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (IKSV) tarafından koordine edilen Türkiye Pavyonu, 25 Kasım 2018 tarihine kadar Sale d’Armi Arsenale’de ziyaret edilebilir.

Türkiye Pavyonu; yaratıcı karşılaşmalar, işbirlikçi üretim ve kültürel değişimi teşvik eden, Bienal’in özünü keşfetmek için güçlü bir temel oluşturan sergi alanı barındırıyor. Sınırların ötesindeki kültürel alışveriş için aşamalı bir zemin sunan “Vardiya” ile “serbest mekan” temasına mükemmel şekilde yanıt veriyor. Ziyaretçiler alana girdiğinde -video gösterimleri yapılmadan- herhangi bir kurulum ya da nesne görmüyorlar, sadece bir dizi oturma yeri ile karşılaşıyorlar.

Vardiya projesi için dünyanın dört bir yanından mimarlık öğrencilerine Türkiye Pavyonu’nda buluşmak ve beraber üretmek adına açık bir çağrıda bulunuldu. 16 ülkeden 122 mimarlık öğrencisi, sergi içeriğinin aktif üreticileri olarak haftalık vardiyalar ile Türkiye Pavyonu’nu ziyaret etmeye başladı. Atölye çalışmalarına, yuvarlak masa toplantılarına, konuk akademisyen, tasarımcı ve mimarlar tarafından yönetilen konferanslara katılacaklar. “Bienal ne için var?”, “Binal ne iş yapar?”, “Bienal kimin için var?” sorularına cevap alacaklar.

Konferanslar 27 Mayıs Pazar günü ödüllü mimar Emre Arolat ile başladı. Onu mimar Eva Franch Gilabert, mimar Juhani Pallasmaa, 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin küratörlüğünü üstlenen Jan Boelen ve Refik Anadol gibi uluslararası mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen figürleri takip etti. Bienal süresince yaklaşık 50 dijital toplantı çevrimiçi olarak yayınlanmaktadır.

Program, gelecek etkinlikler ve atölye temaları hakkında ziyaretçilerin bilgilendirileceği multimedya kurulumlarıyla başlıyor. 25 hafta boyunca her biri bir hafta süren ve davetli profesyoneller ve öğrenci grupları tarafından yönetilen 13 atölye çalışmasına ev sahipliği yapacak.

Atölye çalışmaları şu konularda gerçekleştirilecektir:

Venedik Zamanları; Çocukluğun Geleceği; Serbest Mekan Olarak Fim Mekan: B-Tipi Korku Filmi Fragmanı Yapmak; Eleştirel Medya Olarak Mimarlık; Scarpa’yla Yürüyüşe Çıkmak; (N) Everland; Cenaze Adası; Yolculuklardan; Venedik: Yüzey, Geometri, Doku, Renk; Uçsuz Bucaksız Azınlık; Venedik’i Yeniden Çizmek; Hazine Avı ve Retrospektif.

Bir sergi alanından çok, Türkiye Pavyonu bir buluşma mekanı olarak düşünülüyor. Vardiya, kapsayıcı ve dönüşüme açık olan bir mekansal organizasyon önermektedir. Vardiya, öğrenciler, akademisyenler, profesyoneller ve halk arasında bienalin rolü hakkında eleştirel diyaloğa teşvik etmeyi amaçlıyor. Uluslararası ölçekte yaratıcı işbirliklerinin gücünü vurgulayan küratörlük programı, bienalleri, yeni ağlar ve biçimler yaratan platformlar olarak yeniden canlandırıyor. Türkiye Pavyonu, bütün tarafların bu fırsattan yararlanması için bir alan yaratmanın yanı sıra, genç ve yaratıcı zihinlere bireysel ve kolektif deneyimler kazandırmayı umuyor.

Pavyon’un küratörü Kerem Piker, mimarlığın kendini sürekli olarak genişleten, dönüştüren ve yenileyen bir alan olduğunu, mimarlık bilgisinin yeniden üretildiği, paylaşıldığı ve tartışıldığı ortamların ve seslerin duyulması gerektiğini anlattı.

“Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi, mimarlık alanındaki en önemli öğrenme alanlarından biri. Türkiye Pavyonu’nu salt bir sergi mekanı olmasının ötesinde; buluşma, karşılaşma ve üretim alanı olarak tanımlamayı tercih ediyoruz. Bu projeyi ve hazırlık sürecini bir bienalin ne için, kimin için ve neden bizim zamanımızda var olduğunu yeniden düşünmek için bir fırsat olarak görüyoruz.”

Türkiye Pavyonu, ilk sergisini 2014’te, 14’üncü Venedik Mimarlık Bienali’nde, IKSV’nin girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla 20 yıllığına kiralanan Arsenale’deki Sale d’Armi binasında açmıştı. 2018 Venedik Mimarlık Bienali 26 Mayıs-25 Kasım 2018 tarihleri arasında Giardini ve Arsenale’de 63 ülkenin sergileriyle gerçekleştiriliyor.

Vardiya’nın programını Vardiya Express’ten görebilirsiniz.

Kaynak

8
like
4
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
İlhan DemircanReha KarakayaErcan umacMurat SiyliÇalı Kuşu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Aycan
Yazar

Böylesine mühim bir etkinlik ancak böyle iyi anlatılabilirdi. Her zamanki gibi mükemmelsin Sılacım 🙂 Emeğine sağlık 🙂

Popüler Fanzin
Yönetici

Çok önemli bir etkinliği bu kadar bir güzel yazı ile taçlandıran yazarımız Sıla’ya ayrıca bir teşekkür etmek istiyoruz. Eline sağlık, emeğine sağlık.

Manda
Yazar

Eline sağlık cidden böyle sanatsal içerikler beni benden alıyor! Ayrıca uluslar arası bu tip projelerde mimarlarımızı ve mimarlık ofislerini görmek gurur verici.

İlhan Demircan
Üye

Gerçekten hüzel bilgiler vermişsin emeğine sağlık

Reha Karakaya
Yazar

Gerçekten muhteşem bir etkinlik,sergi.Emeğine sağlık.