Çoğumuz neredeyse doğumumuzdan itibaren fantastik dünyasının içine adım atıyoruz. Büyüklerimizden dinlediğimiz masallar, okunan çocuk kitaplarının çoğunluğu gerçek üstü öğelerle dolu. Yıllar geçip yaşlar büyüdükçe kimileri hayatı fazla ciddiye alıp kendini belirli kalıpların içine sokuyor. Bunu, belki toplum baskısı, belki de diğer türlüsünü nasıl yapacaklarını bilmedikleri için benimsiyorlar.

Biz, şimdi dikkatimizi bu grup insanlara değil de, o hayal dünyası geniş, kalıplara sığamayan, olduğuyla yetinmeyen, belki de bir yönüyle hala çocuk kalan diğerlerine verelim. Yani fantastik severlere, hayalleri zorlayan konularda okumayı, izlemeyi ve belki de yazmayı sevenlere.

Ülkemizde fantastik okuyucusunun yaş ortalamasına baktığımızda genellikle genç olduğunu görürüz. Bu durumun dünya edebiyatında fantastiğin fazlasıyla yer bulmasına rağmen Türkiye’mizde nedense bu türde yazmanın fazla “cool” bulunmamasından, bunun sonucunda da okuyucunun bir yaştan sonra mecburen farklı konulara yönlendirilmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Ne dersiniz?

Oysa dünyaya baktığımızda, taa 1800’lü yılların başında Edgar Allen Poe’nun fazlasıyla gotik ve gizemli temalar kullandığı şiir ve kısa hikayelerinden tutun da, Mary Shelley’nin 1823’de yazdığı Frankenstein’a sonrasında J.R.R. Tolkien’in Hobbit (1937) ve Yüzüklerin Efendisi (1954) kitaplarına ve hatta daha da gerilere gidersek Shakespeare’ın 16. Yüzyılda Macbeth’de kullanmaktan çekinmediği “cadı”, “hayalet” öğelerine rastlarız.

Son yıllarda ABD ve Avrupa’da vampir, kurtadam ve cadı içerikli romanların yazılmasındaki patlama ve bunların pek çoğunun film olup tüm dünya sinemalarında yer bulması ülkemizde de bu türe olan ilgiyi artırmış, fantastik kitapların Türkçe’ye çevirisi artmıştır. Başta gençler olmak üzere çiçeği burnunda yeni yazarların (kendim de dahil) türün Türk versiyonlarını üretmeye başlamış olduğunu büyük bir mutlulukla görüyorum.

Şimdi iş okurlara düşüyor, ülkemizde kitap yazıp, yayınlatmanın zaten yeterince zor olduğunu da göz önüne alarak – ki bu da başka bir yazımın konusu olabilir – fantastik yazarlarına bir şans vermelerini umuyorum.

Özlem Şahin

12
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
mustafaGülsüm ApişAhmet BoztürkMurat SiyliHüseyin çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Her ne kadar iyi bir fantastik kitap okuyucusu olmasamda. Filme uyarlanan bir çok eseri hayal gücündeki sınırsızlığı nedeniyle takdir etmişimdir. Ancak sizin de dillendirdiğiniz gibi ülkemizde bu alanda çabalayan yazarlarımıza destek olmamız şart efendim. Heyecanınız daim, kaleminiz kuvvetli olsun.

Oya Manas
Yazar

Hem yazilarinin hem de kitabın devamını bekliyorum 🙂

Nalan
Üye

2. Kitabı merakla bekliyoruz.

mustafa
Üye

Fantastik kitapları sevmiyorum. Sadece fantastik kitap olarak koyu bir Yüzükler efendisi hayranı olduğum için o kitap serisini okumuştum.

Gülsüm Apiş
Üye

Fantastik kitapları çok sevmem ama filmleri izlemek dikkatimi cekiyor bu yastan sonra 🙂