Rakamlarla durum analizi yapmaya, rakamları konuşturmaya devam arkadaşlar. Daha önceki ‘oran’ temelli yazılarımdan da hatırlayacağınız üzere bu tarz yazılarda harfleri daha az kullanır, sayılarla anlatmak istediğim şeyi özetlerim. Bu yazı da aynen öyle bir yazı olacak. Bu kez konumuz ülkelerin okuma yazma oranları. Daha doğrusu, o ülkenin insanlarının okuyabilme, yazabilme oranları.

Bir ülkenin refah düzeyinin yükselişi o ülkedeki okuma yazma oranına paraleldir. Sadece refah değil, ekonomi anlamında da, teknoloji anlamında da hatta ticari anlamda da okuma yazma oranlarının yüksek olması önemlidir. Okuma yazma bilmeyen bir insana, yere çöp atmanın zararlarını anlatamazsınız mesela. Okuma yazma bilmeyen bir insanın kendini geliştirmesini bekleyemezsiniz. Sanattan anlamasını, sağlıklı ürün almasını bekleyemezsiniz. Kısaca okuma yazma bilmeyen bir insan hem kolay manipüle olur, hem de kendine ve çevresine istemese de zararı dokunur. Peki, ülkemizde okuma yazma oranı kaç? Hangi ülkede bu oran yüksek? Hangi ülke bu konuda çok geride? İşte tüm bu soruların cevapları aşağıda… Okumaya devam… Araştırmanın kaynağı World Atlas. Araştırmada 196 ülke incelenmiş ve liste buna göre oluşturulmuştur.

Andorra, Finlandiya, Vatikan, Norveç, İsveç, Güney Kore

Bu ülkelerin tamamında okuma yazma oranları %100! Yani herkes okuma yazma biliyor. Bu sebeple listede zirveyi bu ülkeler paylaşıyor.

Rusya

Rusya’da okuma yazma oranı %99,7! Rusya bu listede 20. sırada bulunuyor.

Avustralya

Kültürü ile bilinen ve bu yazıdan önce sorsak herkesin ilk sıralara koyacağı Avustralya’da okuma yazma oranı %99! Aslında oran çok iyi ama neredeyse birçok ülkede durum çok iyi olduğu için Avustralya dahi ancak 32. Sırada yer alabiliyor.

Japonya

Yine insanlarının eğitim düzeyi ile bilindiği Japonya’da da okuma yazma oranı %99! Avustralya ile birlikte 32. sırayı paylaşıyorlar. Okuma yazma bilmeyen kişi sayısı yaklaşık 1 Milyon.

ABD

En merak ettiğiniz ülkelerden biridir eminim ki Amerika. Evet, ABD’de de okuma yazma oranı %99. Ancak nüfusu sebebi ile ABD’de okuma yazma bilmeyen kişi sayısı Japonya’dan daha fazla. Okuma yazma bilmeyen kişi sayısı 3 Milyondan fazla. Sıralama oranlara göre yapıldığı için ABD de 32. sırayı paylaşıyor.

Katar

Katar ne alaka demeyin. Katar’da nüfusun %96,3’ü okuma yazma biliyor. Nüfusu 2,5 Milyon olan Katar’da okuma yazma bilmeyen kişi sayısı 90 Bin civarında. Listede 78. sıradalar.

Filistin

Şaşıracaksınız belki ama Filistin’de okuma yazma oranı Türkiye’den daha yüksek. Filistin halkının %94,9’u okuma yazma biliyor. Filistin listede 89. sırada.

TÜRKİYE

Sıra ülkemizde. Bizim milletimizin sadece %92,7’si okuma yazma biliyor. Ülkemizde okuma yazma bilmeyen kişi sayısı 5 Milyon 800 Bin civarında. Ülkemiz listede ise 109. sırada. Güney Afrika’nın dahi gerisindeyiz bu konuda. İran (oran %83,6), Hindistan (oran %69,3), Nijerya (oran %51,1), Afganistan (oran %31,7) gibi ülkelerin ilerisindeyiz sadece.

 

Bu konudaki düşünceleriniz nedir? Ülkemizin durumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce sorun nerede? Yorumlarınızı bekliyor ve okuyor olacağım.

24
like
8
love
0
haha
2
wow
7
sad
1
angry
60 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
57 Yorum yazarları
Bekir AkgülSalih ÇelikFurkan ArslanOlupapatyaggg Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Biz de eksik olan ”sevgi” efendim. Biz severek öğretmeyi beceremiyoruz. Yıkmadan inşâ edemiyoruz. ”Kalp ile kafa izdivacı” denilen eğitim kavramını altını ya boş bırakıyor ya da ilgisi olmayan şeylerle dolduruyoruz. Emeğinize sağlık efendim

muhammet sivri
Üye

eğitim şart ama bizdeki sistem de belli

Reha Karakaya
Yazar

Eğitim sistemimiz yanlış. İnsanlara okuma sevdirilmiyor. Sadece zorunluluk hallerinde yapılacaklar için kullanılıyor. Bu da okumaya karşı ilgiyi düşürüyor.

mustafa
Üye

Bir konuda da ileri düzeyde olalım. Eğitimde geriyiz, bilimde, teknolojide, adalette her şeyde geriyiz. Hadi hayırlısı.

Dost
Üye

Eğitim şart kesinlikle. Yanlızca iş için değil…insan konuşurken bile egitim almış veya cahil olduğu anlaşılır.