Sinop, diğer bir adıyla Türkiye’nin burnu, mutlu şehir böyle yazıyorum çünkü TÜİK’in 2013 yılında yaptığı bir araştırmada Türkiye’nin en mutlu şehri özelliğini almıştır.

Bir Sinoplu olarak Türkiye’nin heryeriyle olduğu gibi memleketimle gurur duyuyorum ama Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Sinop’u tam olarak tanıyıp bilmediğimizi düşündüm ve biraz olsun merak etmeniz, bilgi sahibi olmanız açısından haddim olmadan bu yazıyı yazmak istedim.

Rivayetlere göre Sinop’un ilk adı Sinope’dir. Bu ismi mitolojide ırmak tanrısı olan asopus’un su perisi olan kızı Sinope’den aldığı söylenir.

1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiştir.

1928’de Mustafa Kemal Atatürk harf inklabıyla ilgili ilk dersini Sinop’ta vermiştir.

İlk okul coğrafya derslerinden bu yana bildiğimiz üzere Türkiye’nin en kuzey noktası olan İnce burun Sinop’tadır.

İlginç bir özellik olarak Sinop’ta trafik ışığı bulunmamaktadır bunun sebebi nüfusun az oluşu şehrin küçük olması olarakta söyleyebiliriz ama son yıllarda özellikle yaz aylarında nüfus üç katına kadar çıkmaktadır bu da trafik sorununu getirmektedir.

Sinop’ta gezilip görülmesi gereken yerler;

•Sinop kalesi; Sinop merkezde iç liman manzaralı milattan önce yapılmış tarihi bir kale kalenin üzerinde bir de cafe var ve yazları canlı müzikte bulunuyor.

•Sinop iç liman; Sinop merkezde bulunan doğal bir liman yazları tekne turuyla Sinop’un etrafında Deniz turu yapabilirsiniz.

•İnceburun; Türkiye’nin en kuzey noktası, inceburun fenerini de görmenizi öneririm.

•Hamsilos koyu; Sinop inceburun’da bulunan buzul aşındırması sonucu oluşmuş doğal bir koy.

•Sinop tarihi cezaevi; geçmiş yıllarda kullanılmış eski bir cezaevi şuan müze olarak kullanılmakta bir çok ünlünün de burada hapis yattığı bilinir hatta Sabahattin Ali’nin yazdığı daha sonra Edip Akbayram’ın seslendirdiği aldırma gönül şiiri bu hapishanede yazılmıştır.

•Erfelek şelaleleri; şelalesi tırmanmak biraz zor olsa da sonunda sizi güzel soğuk bir ayran beklemekte 🙂

•Alaaddin camii; yine Sinop merkezde bulunan tarihi bir camidir.

•Diyojen heykeli; Sinop merkezde eski otogar olarak bilinen mevkide bulunan tarihi bir heykel (güzel de bir hikayesi var)

•İnaltı mağarası; Ayancık ilçesine 40 km mesafede inaltı köyünde bulunuyor görmenizi tavsiye ederim.

Bu arada gitmişken Sinop mantısı ve nokul yemenizi öneririm..

32
like
5
love
2
haha
1
wow
0
sad
0
angry
42 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
41 Yorum yazarları
Necati toptaşMelisa AvciyellowredGülsüm Apişbaran yapar Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sila
Yazar

Sinop’ta ufak bir tatil yapmıştım. Gerçekten çok güzeldi. Ben özellikle Hamsilos Koyu’na aşık olmuştum. Tertemiz, huzurlu, büyüleyici bir yerdi. Gitme fırsatınız olursa es geçmeyin. :))

Çalı Kuşu
Yazar

Gerçekten gezilip görülecek çok güzel mekânları olan bir ilimiz. Özellikle Sıla’nın da belirttiği gibi koy çok dikkat çekici ya da bana en çok hitap eden yer diyeyim. Emeğinize sağlık efendim.

okan88
Yazar

Dün bir arkadaşımdan Sinop’ta trafik ışıkları olmadığını öğrenmek ve bugün bu yazıyı okumak güzel bir tesadüf oldu :)) Güzel bir şehrimiz umarım bir gün gezip görmek nasip olur.

Osman Yüksel
Üye

Su an Sinop’u gezesim geldi

Triskacocu
Yazar

Güzel eline sağlık