Üniversitenin ilk günlerinde bir hocam Türkler hala tam anlamıyla Müslüman olamadı ve olmaya devam ediyor demişti. Bu ilk başlarda beni çok şaşırtmıştı ancak zaman la bunun doğru olduğunu gördüm. Peki bu nasıl doğru olabilirdi ki? Şimdi hep birlikte bunun nasıl doğru olduğuna bir bakalım.

Öncelikle şunu unutmayalım Türkler göçebe bir millet yani çoğunluğu göçebe. Bu durum çok büyük bir dezavantaj bir şehirde İslamiyet kolayca yayılabilir şöyle ki bir medrese açılır bir kaç hoca gelir ve insanlara İslamiyeti anlatır. Ancak ne zaman nerede olduğu belli olmayan bir toplumda bina inşa edilemez. Nitekim farklı yorumlar ortaya çıkmıştır. Örneğin Osmanlı devleti bile 1. Süleyman dönemine kadar tam anlamıyla Sünni bir devlet değildi içerisinde birçok düşünce ve görüşte Müslüman topluluklar vardı ve ancak devlete karşı isyan ederlerse müdahale ediliyordu.

Şimdi asıl konumuza gelelim, Türkler Müslümanlığa halen daha geçiş halindeyse eski inanışlarından bazılarına sizler için göz atalım…

cam-nazar-boncugu---7-cm,38733

Nazar inanışı

Anadolu da bazı insanların bakışlarıyla karşısındakine kötü etkiler bıraktığı düşüncesidir. Nazar boncuğu ise bu etkilerden korunma yolu olarak görülür.ancak ne nazar inanışı nede nazar boncuğu İslamiyete ait değildir ve bazı alimler bunları şirk olarak görmektedir.

indir

Kurşun dökmek

Yine nazarla ilgili bir ritüeldir ve  bununda islamiyetle alakası yoktur.

indir (1)

40’ı Çıkmak

Şaman inancında ölünün ruhu bedenini 40. gün terk ederdi ve günümüzde kırkı çıktığında mevlit okutmamız gene İslam öncesi bir inanışın devamıdır. Yine bebekler içinde kullanılan 40 çıkmak 40 sayısının önemindendir.

mevlid-nedir

Mevlit okutmak

İslam da müzik yada ezgi yoktur. Çalgı olarak da ney ve def dışında çalgı yoktur. Ancak Türkler Müslüman olduktan sonra özellikle mevlit ayrıca ilahiler ile başka çalgı ve ezgileri İslama katmışlardır.

maxresdefault

Köpek uluması

Eski inanışa göre köpek uluması ölümü sembolize ederdi bu yüzden halen daha köpek uluması uğursuz sayılır.

tc3a7c49fc49fc49fc49f

Ağaçlara çaput başlamak

Birçok eski inanışta olduğu gibi eski Türk inanışlarında da ağaçlar önemli bir yere sahiptir. Hayat ağacı inanışı ve Oğuz Kağanın eşlerinden birini ağacın içinde bulması buna örnek olabilir. Ağaçları kutsal gören Türkler günümüzde de varlığını sürdüren ağaçlara ve önemli kişilerin mezarlarına dilet tutarak bez parçaları bağlaması eski bir Türk inanışıdır.

11498

İsmini söylemekten korkmak

Eski Türkler ölüm şeytan gibi korktukları şeylerin adını söylemekten çekinirlerdi. Günümüzde de bizler özellikle cinler için üç harfli diyerek bu inanışı devam ettirmekteyiz.

Mezarlıklar

İslamiyette olmayıp biz Türklerin en çok üzerinde durduğumuz şey mezarlardır. İslamiyette ölen kişinin mezarlarına kolay kolay taş dahi dikilmez. Hacca yada umreye gidenler bunu açıkça görebilir. Ancak Türkler ölülerine çok değer verirler önemli insanlar için höyükler yaparlardı. Nitekim günümüzde bir kişinin annesi yada babası vefat edince mezarını mermer veya taşla yaptırmazsa yadırganır.

Bu konuda yazı yazmayı bir Youtube kanalının videosunu izleyerek karar verdim daha çok bilgi için buraya tıklayınız.

https://www.youtube.com/watch?v=sGc2PacNrRI

12
like
0
love
1
haha
1
wow
1
sad
1
angry
22 Yorum konuları
4 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
22 Yorum yazarları
Emrah SOYLUNasibe Avcıerdal yavuzSinan Parlakİlkay Bozkuş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emrah SOYLU
Üye

Vallahi öyle adetlerimiz var ki arada neden diye soruyorum kendime 🙂

Nasibe Avcı
Üye

Günümüzde batıl diye tabir ettiğimiz birkaç şey eski türklerden geliyor demek ki

erdal yavuz
Üye

evet

Sinan Parlak
Üye

Çok ilginçtir ki söz konusu sorunsal 2002 yılından itibaren, adeta yeniden keşfedilen Büyük Selçuklular ve Anadolu Selçukluları üzerinden incelenmeye başladı.

İlkay Bozkuş
Yazar

Ne ka çok bağtılımız varmış.