Uber, 2009’da San Francisco’da ortaya çıkan, dünyada 53 ülkede, 300’ün üzerinde şehirde hizmet veren, ülkemizde ise şimdilik yalnızca İstanbul’da hizmet veren bir taksi kiralama servisidir. Uber, müşterilerine her seçeneği sunuyor ve herkesin bütçesine hitap ediyor. Uber’in en büyük avantajı pratik ve konforlu bir yolculuk sunmasıdır.

Uber’den Nasıl Faydalanılır?

Uber, elden nakit olayını tamamen kaldırarak hem ‘bozuk yok’ durumundan hem de ‘bahşiş bırakma’ durumundan kurtarmayı düşünen nadide bir hizmettir. Uber’den faydalanabilmek için web sitelerinden veya Uber uygulamasını indirerek bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekiyor. Dedik ya elden ödeme olayını tamamen kaldırıyorlar, işte bu sebeple hesabınızı oluştururken sizden kredi kartı bilgilerinizi istiyor. Ardından alacağınız her hizmetin karşılığını kuruşu kuruşuna kredi kartınızdan tahsil ederek büyük kolaylık sağlıyor. Daha çok mobil uygulaması ile kullanılan Uber’de, konumunuzu belirledikten sonra almayı tercih ettiğiniz hizmetin detaylarını da seçiyorsunuz ve geriye sadece beklemek kalıyor. Tercihlerinizi yaptıktan hemen sonra araç yola çıkıyor ve isterseniz aracın nerede olduğunu, size ne kadar uzaklıkta olduğunu da uygulama üzerinden görebiliyorsunuz. Dilediğiniz takdirde henüz daha araç gelmemişken bile yolculuğun size ne kadara mâl olacağını da uygulama üzerinden öğrenebilirsiniz. Hatta ve hatta siz takip etmeseniz bile araç sizi almasını istediğiniz noktaya geldiğinde telefonunuza bir kısa mesaj düşüyor ve siz uygulama üzerinden araç şoförünü arayabiliyor veya kısa mesaj ile bilgilendirebiliyorsunuz.

Uber’de hizmet seçme şansınız da var. Her ne kadar ülkemizde 3 seçenek var olsa da Uber’in tamamen kullanılabildiği şehirlerde 5 araç seçeneği sunuluyor.

  • UberX : Bu seçenek normal bir taksiden fazlasıyla karşılayan, güvenli bir yolculuk sunan bir seçenek.
  • UberTAXI : Daha düşük konforun olduğu bir diğer taksi seçeneğidir.
  • UberBLACK : Bu seçenekte araçların tamamı lükstür ve üst düzey konfor sunulmaktadır.
  • UberSUV : Kalabalık olarak yapacağınız yolculuklar için yaratılmış bir seçenektir.
  • UberLUX : Bu seçenekte her şey EN LÜX’ünden ve en üst düzey hizmet de bu seçenekte veriliyor.

Dediğimiz gibi, siz bu hizmetlerden dilediğinizi seçebiliyorsunuz.

Uber’de yenilik, farklılık ve avantajlar bitmiyor. Yolculuğunuzu dilerseniz başka biriyle de paylaşabilir ve ücretin yarı yarıya düşmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yapmak için, uygulama içerisinden ‘ücreti paylaş’ seçeneğine tıklayıp, yolculukta size eşlik edecek kullanıcıları sisteme eklemeniz yeterli oluyor. Yolculuk sonunda siz ve size eşlik eden kişinin kredi kartından eşit miktarda ücret alınıyor ve mail olarak her iki yolcuya da fatura gönderiliyor. Uber biraz pahalı olabilir ama özel bir toplantıya veya organizasyona katılacağınız vakit hiçbir ıvır zıvırla uğraşmadan bir iki tık ile özel şoförünüz ve özel aracınızın hizmetinizde olması oldukça fayda sağlıyor.

Uber Güvenilir midir?

Dünyanın 53 ülkesinde hizmet veren bir şirketin güvenli olmama gibi bir seçeneği yoktur. Oldukça güvenli ve kullanışlıdır. Şoförleri belli kriterlere göre seçilmekte ve güvenli yolculuğa oldukça önem vermektedir.

Uber’de Şoför Olmal

Uber hizmetin yanı sıra iyi de bir istihdam kaynağıdır. Uber ek iş imkanı sunmakta ve ek gelir sağlamanıza da imkan vermektedir. Yani Uber, esnek bir çalışma stili sunar bu da sizin başka işleri de bu işle birlikte yapabilmenize olanak sağlar.

Uber’de şoför olmak için Uber’in sitesinden sürücüler için oluşturulmuş bölümden kayıt formunu doldurmanız gerekiyor. Uber ile çalışarak garanti kazanabileceğiniz bir miktar yoktur, ne kadar yolcu taşırsanız ona göre bir gelir elde edersiniz. Ancak emin olun ki aracınızın boş boş bir otoparkta durmasından daha iyidir.

17
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
İrem YanıkNasibe AvcıMurat SiyliyellowredHadiOrdan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Murat Siyli
Yazar

Faydalı bilgiler içeren bir yazı olmuş

İrem Yanık
Üye

Uber’in her zaman daha faydalı olduğunu düşünüyorum.

Nasibe Avcı
Üye

İlk defa duydum teşekkürler

yellowred
Yazar

Yasal hale geleceği söyleniyor

HadiOrdan
Üye

güzel bir yazı olmuş kardeşim.