Robot; Crev Interavtive Mobile Companion yani kısaca CIMON olarak adlandırılıyor. CIMON; IBM (Uluslararası İş Makineleri), Avrupa Uzay Ajansı ve diğer ortaklar ile işbirliği içinde olan Alman Havacılık Merkezi tarafından oluşturuldu. IBM Watson yazılımı ile donatılan CIMON; uçabiliyor, animasyonlu yüzü ile konuşabiliyor. Küre şeklindeki bu cihaz 11 kilogram ağırlığındadır.

Tasarımında kullanılan mikrofon ve kameralar ile astronotlar ile konuşabiliyor ve onların çalışmalarını kaydedebiliyor.

Bir mühendis olan Manfred Jaumann; CIMON’un astronatlar ile etkileşime girebileceğini, onlara yardım edebileceğini yani bir tür ”uçan beyin” olacağını belirtti.

NASA‘nın uçuş öncesi brifing materyallerine göre CIMON projesi; astronotların uzun süreler boyunca yapay zekalı varlıklar ile nasıl birlikte yaşadıklarını araştırmayı amaçlıyor.

Robotun belleğinde bulunan sürümler sayesinde; verileri yorumlayabileceği, verilen komutlara yanıt verebileceği, problemleri çözebileceği ve bunları uzayda en büyük sorunlardan biri olan internet bağlantısı olmadan yapabilmesi harika bir şey değil mi?

Airbus’a göre CIMON’un yapacak üç görevi vardır:

1. Alman astronot Alexander Gerst’e bir kristal büyüme deneyi boyunca rehberlik etmek.

2. CIMON’un kameraları ile bir rubik küpüne bakması ve bunun nasıl çözüleceğine dair Gerst’e talimatlar vermek.

3. Karmaşık bir tıbbi deney gerçekleştirilirken; Gerst’e yardım etmek ve deneyi kayıt altına almaktır.

Tüm bunların yanı sıra CIMON; astronotları tehlikeli koşullara karşı uyarabilen sensörler ile de donatılmıştır.

Airbus ayrıca; Astronotların duygusal zeka ile donatılmış bu gibi yardım sistemleri sayesinde gerçekleştirilecek sosyal etkileşimin uzun vadeli görevlerin başarısında önemli rol oynayacağını belirtti.

Airbus’ın lider sistem mühendislerinden Philip Schuilen: ”Ekranın kendisi bir insan yüzü ile eş değer boyutta bu yüzden CIMON ile konuşmak daha doğal” demiştir.

Airbus; CIMON’un teorik olarak astronotlar için bir sırdaş olarak hareket edebileceğini ve gelecekte gezegenler arasındaki görevler için yeterince iyi çalışacağını umuyor.

Şimdilik CIMON’un etkinliği duyusal dinleme becerilerinin gücüne değil, deneyler yapmak için harcadığı süre üzerine ölçülecektir.

Kaynak Link 1

Kaynak Link 2

49
like
7
love
3
haha
13
wow
2
sad
0
angry
62 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
59 Yorum yazarları
İlkay Bozkuşemirhan clkPINAR GÜLBaran SurmeliMuhammed yusuf yavuz Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Bu bana bir banka reklamının karakterini hatırlattı.Yakında televizyonlarda gördüğümüz her şey gerçek olacak diye korkuyorum.

mehmetcan
Üye

Bilgisayar servisi ile bir insanı taklit etmeye çalışılıyor.

Çalı Kuşu
Yazar

Bence uzay çalışmaları alanında harika bir buluş.Birçok artı özelliği olması gelecek vad ediyor. Emeğinize sağlık efendim.

Muhammed yusuf yavuz
Üye

Funghu

Görkem Sertkaya
Üye

Çok ilginç 👍