ABD İstihbarat Kurumu CIA, tüm ülkelerde bir inceleme/araştırma gerçekleştirdi ve bu araştırma inanılmaz rakamlar ortaya çıkardı. Bu araştırma aslında geleceği görmek adına yapılmış, ancak ortaya çıkan veriler açlığın ve fakirliğin sebeplerinden birini de göstermiş. Peki nedir bu araştırma diye soruyorsunuzdur muhakkak, hemen konuya geçiyorum.

CIA, ülkelerde doğurganlık yaşının sonuna kadar yaşamış kadınları baz alarak, ortalama bir kadının kaç çocuk doğurduğunu araştırmış. Bu araştırma ortaya ilginç rakamlar çıkarmış. Bu araştırmaya göre açlık sorunu yaşayan neredeyse tüm Afrika ülkelerinde kadın başına doğurulan çocuk sayısı 5’in üzerinde. Bu ülkelerin başında Nijer geliyor. Nijer’de bir kadının yaptığı ortalama doğum sayısı 6.49. Bu rakam Angola’da 6.16, Mali’de ise 6.01. Diğer Afrika ülkelerinde de durum böyle, rakamlar çok yüksek.

Araştırmaya göre Avrupa ülkelerinde ise durum farklı şekilde seyrediyor. Özellikle de Batı Avrupa ülkelerinde bir kadının yaptığı ortalama çocuk sayısı oldukça düşük. Almanya’da rakam 1.45, İtalya’da 1.44, Polonya’da 1.35. Bu rakamlar önümüzdeki elli yıl içerisinde Avrupa ülkelerinin diğer ülkelere oranla nüfus anlamında ciddi bir şekilde gerileyeceğini gösteriyor.

Afrika ülkeleri ise kalabalıklaşmaya ve eğer ekonomik anlamda ilerleme yaşayamazlarsa açlığın bu ülkeleri daha da fazla esir alacağını gösteriyor. Kadın başına doğrulan çocuk sayısı rakamı en düşük Tayvan’da görülüyor 1.13. Türkiye’de ise bu rakam 2.01, ülkemiz ile ilgili yorumu size bırakıyorum.

Gelişmiş diğer ülkelerde ise rakamlar şu şekilde; ABD’de 1.87, Çin’de 1.6, İngiltere’de 1.88, Avustralya’da 1.77 ve Japonya’da 1.41. Rakamların tamamına aşağıda verdiğim kaynak linkinden ulaşabilirsiniz. Türkiye hakkında yorumunuzu içeriğin altına yapmayı unutmayınız.

Kaynak

28
like
3
love
0
haha
2
wow
6
sad
0
angry
31 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
28 Yorum yazarları
Nasibe AvcıBekir AkgülSinan Parlakali yunus önenSerkan Sezgin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
turuncumavi
Üye

Okutamıyacağınız ve bakamıyacağınız çocukları yap ma yı nız LÜTFEN

Çalı Kuşu
Yazar

Bu durumu kırsal ve kentsel yerleşim yerlerinde de gözlemlemek mümkün. Özellikle kırsal kesimdeki insanlarda doğurganlık daha fazla görülebiliyor. Meseleyi ben eğitim ve öğretimle gelişen bilinçlenmeyle ters orantılı buluyorum. Zira dünyayı ve kendini doğru okuyabilenler bin düşünüp bin karar verme yolunu izlerler. Emeğinize sağlık efendim. Faydalı bir içerik gerçekten de sosyolojik açıdan.

Reha Karakaya
Yazar

Halimize şükretmeliyiz. Dünyada neler var.

Triskacocu
Yazar

Çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık

mustafa
Üye

Bakabileceğin kadarını yapacaksın evet ama güçlü ülkeler,Şu fakir ülkeleri bir rahat bıraksalar daha doğrusu hırslarına kapılmasalar dünyadaki her çocuk yemek bulur.