Ülke isimlerinin ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?

Ülkesini seven her insan ülkesinin adını duyduğunda gururlansa da, belki de bazı ülke isimlerinin anlamı o kadar görkemli, gurur verici değildir. Yine de “sakallılar”, “kıvırcık saçlılar”, “balık pulu” gibi isimleri nasıl sevemeyiz? “Oxford Dünya Yer İsimleri Sözlüğü” referans alınarak Quartz tarafından derlenen araştırmaya göre, birçoğunun kökeni anlaşılmaz şekilde karmaşık olmasına rağmen, basitçe her ülke adını 4 yoldan biriyle alıyor. Siz ülkenizin adının hangi kategoride bulunduğunu biliyor musunuz?

1- Arazinin Özelliği

Dünya ülkelerinin yaklaşık dörtte biri adını arazinin özelliğinden alıyor. İzlanda (Iceland) orijinal olarak “Snæland” (Snowland) adlandırılmıştı. Türkçe çevirisi için Karlıyurt diyebiliriz. Bu isim adaya gelen ziyaretçilerin gözünü korkutmak için İskandinav yerliler tarafından Iceland (Buzluyurt) olarak değiştirilmiştir. Anlaşılan ada nüfusunun artmasını ya da çok turist gelmesini istemiyorlar.

Grenada’nın adını İspanyol denizciler koymuş. Manzarası İspanya’nın Grenada şehrine benzediği için bu ülkeye Grenada adı verilmiş. Guatemala’nın kökeni net değildir, ancak Aztek dilinde “bol ağaçlı yer” veya “çok kartalı olan yer” anlamına gelen “Quauhtemallan” kelimesinden türemiş olabilir. Biz olsak Yeşilyurt diyebilirmişiz. Guatemala hakkındaki tek teori bu değil. Su fışkıran dağ anlamındaki “Guhatezmalha” kelimesi de bu ülkeye adını vermiş olabilir. Su fışkıran dağ olarak nitelenen dağ volkanik Agua Dağı’dır.

2- Yön İsimleri

Ülkelere yön adı verme adeti bir önceki kategoriye benzer bir adlandırma şekli olarak karşımıza çıkıyor. Quartz’a göre yaklaşık 25 ülke bu yolla adını almış. Avustralya adını Yunanca “bilinmeyen güney toprakları” anlamına gelen “Terra Australis Incognita” tanımlamasından alıyor. Yunanlılar Avustralya kıtasını güney yarımkürede uzak bir ülke olarak değerlendiriyorlardı. İrlanda ismi Galcede “batıdaki topraklar” anlamına gelen “Iar-an-land” kelimesinden geliyor. Galcede “iar” batı anlamına geliyor. Ekvador ise ülkenin kuzeyinden ekvator çizgisi geçtiği için bu ismi almış.

3- Kavim İsimleri

Ülkelerin üçte biri adını insan gruplarına verilen adlardan aldı. Quartz’a göre bu kategoride kavim isimlerinin yanı sıra yerli halkın özelliklerinden yola çıkarak ülkelere verilen isimler de var. İşte ülkelere adını veren kavimlere örnekler:

Türkiye ve Türkmenistan bu kategoriye dahil. Albania, bizim bildiğimiz adıyla Arnavutluk, adını Albanoi halkından alır. Bangladeş, “Bengal halkının yurdu” anlamına geliyor. Bengal halkı ise bu adı Bang kavminin lideri olan Bang’dan almış. Cermen kavimlerinden biri olan Frank kavmi Fransa’ya ismini vermiş. Frank kelimesinin kökeni belirsizdir. Cesur ya da sert anlamına gelen “franka” kelimesinden veya özel bir isimden geldiği düşünülüyor. Bizim Macaristan olarak bildiğimiz Hungary, “On Ogur” kelimesinden geliyor. On Ogur, ülkeye yerleşmiş Oğuz boylarından birinin adıdır.

Şimdi de yerli halkın özelliklerinden adını alan ülkelere bakalım. Finlandiya’nın İngilizcedeki anlamı Finlerin yurdudur. Cermen dillerinde “finna”, balık pulu anlamına geliyor. Fin kabilelerinin giydiği elbiselerden yola çıkılarak Fin halkına bu isim verilmiş olabilir. Makedonya, muhtemelen halkın uzun boylu olmasına atıfta yapılarak Yunanlılar tarafından yüksek, uzun anlamına gelen “mak” kelimesinden türetilmiş. Çoğu zaman adı bize garip gelen Papua Yeni Gine’den de bahsedelim. Malezya’nın konuştuğu Malay dilinde “papuah”, kıvırcık saçlı erkekler anlamına geliyor.

4– Önemli İnsanlar… Çoğunlukla Erkekler

Quartz, adını önemli tarihsel kişilerden alan 25 ülkeyi ele aldı. Bu önemli kişilerden yalnızca biri kadın. Amerika Birleşik Devletleri’nin adı İtalyan kaşif Amerigo Vespucci’den geliyor. Amerigo Vespucci ve diğer kıta kaşifleri geldikleri yeni kıtayı Asya sanıyorlardı. Filipinler’in adı 16. yüzyıldaki İspanya kralı 2. Philip’ten geliyor. St. Kitts, St.Christopher’ın kısaltılmış halidir. Kristof Kolomb bu Karayip adasına koruyucu azizinin adını vermiştir. Yine Karayiplerde bir ada olan St. Lucia’yı da Kolomb’un keşfettiği düşünülüyor. Adını Hıristiyan şehit kadın Aziz Lucy’den alıyor.

4 Ana Kategorinin Dışındakiler

Sırada bu 4 kategoriye dahil edilemeyenler var. Bu ülkelerin bir kısmının benzersiz bir isim hikayesi var, bir kısmının ise adının nereden geldiği bilinmiyor. Komor’u ele alalım. Arapçada “ay” anlamına gelen “kamer” kelimesi bu ülkenin adı olmuş. Meksika, Aztek dilindeki Metztlixihtlico’nun İspanyollar tarafından basitleştirilmiş halidir. Anlamı ise “ayın merkezinde”. Bhutan halkı ülkesini “Druk Yul” olarak adlandırmış. Druk Yul, “gök gürültüsü ejderhasının yurdu” anlamına geliyor. Tam olarak gök gürültüsü ejderhası olmasa bile gök gürültüsü gibi şiddetli korkutucu anlamında olabilir. Yani “dehşetli ejderhanın yurdu” dersek belki daha uygun bir anlam vermiş oluruz. Bu yazıdan sonra muhtemelen adını duyacağınız ülke isimlerinin anlamını merak edeceksiniz. Onları öğrenmek de artık size kaldı. Bu arada yukarıdaki bayrağın üzerindeki ay figüründen Komor’a ait olduğunu tahmin etmişsinizdir. Kalın sağlıcakla.

Kaynak

9
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Osman toptaşMaydoganyellowredReha KarakayaHadiOrdan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Süper bir konuymuş.Bilmediğim epey farklı bir bilgi edindim sayenizde.Ülkelerin isimleri demek ki bulundukları yer ile alakalıymış.

okan88
Yazar

En normali Ekvador, en ilginci ise Papua Yeni Gine geldi bana. Güzel bir araştırma olmuş teşekkürler.

Osman toptaş
Üye
Osman toptaş

Vay be

Maydogan
Üye

Ilgincmis

yellowred
Yazar

Meksika’nın orijinal ismi tam bi skandalmış