Işık artık yetersiz olduğundan çantasında çıkarttığı feneri kullanarak mağara içerisinde ilerlemeye başladı. Sanki sonsuza giden bir dehliz gibi fener mağaranın derinliklerini aydınlatmakta yetersiz kalıyordu. Her dikitin, sarkıtın arkasına bakıyor gözden bir şey kaçırmak istemiyordu. Karanlığın etkisi ile Eliy ile film izledikleri o tatil akşamını hatırladı, filmin sonlarına doğru gördükleri mağara sahnesi sonrası Eliy;

“Sarkıtlar hemen oluşan şekiller değildir biliyor musun Jack? Sarkıtların oluşması için milyonlarca yıl geçmesi gerekmekte, çünkü uzun yıllar boyunca tavandan sızan kalsiyumun birikmesi sonucu oluşmakta. Tabi ki aynı su zemine damladığı için sarkıtın hemen altında dikit de oluşa bilmekte…”

Mağara belirli bir süre düz gittikten sonra sola doğru kıvrılmıştı, artık eğilerek yürüyor, kaygan zeminde düşmemek için arada bir mağara duvarından destek alıyordu. Bir yılanın içerisinde dolaşıyormuş gibi hissetmekteydi. Sanki boğazından aşağı inmiş , midesine doğru ilerliyordu. Yüzüne esen serinliği hissedebiliyordu, serinliğe doğru, kaygan mağara zemininde emin adımlarla ilerledi. İleriden hafif bir ışık hüzmesi göründü. Işığa vardığında gözlerine inanamadı, gördüğü şeyden dolayı duygularını gizleyemedi, ağzından çıkan;

“Muhteşem” diye yüksek sesle bağırmaktı.

Sesi boş mağara duvarlarında yankılandı, ani tiz bir ses ile, Jack’in kendisini ıslak, vıcık vıcık zemine atması bir oldu. Mağara içerisindeki yüzlerce yarasa çığlıklar eşliğinde Jack in üzerinden geçerek mağaradan çıktı.

Tepenin en üstünden mağara içerisinde kadar büyü bir delik vardı, dünden kalan yağmur suları, topraktan süzülerek delik boyunca çok aceleci davranmadan yavaş yavaş damlalar şeklinde inmekteydi. Suyun indiği yerde çokta geniş olmayan, berrak yeşil bir gölet oluşmuştu. Sonbahar güneşi delik boyunca ilerleyip gölet yüzeyini aydınlatmaktaydı. Buna benzer bir manzarayı en son televizyonda izlediği belgeselde görmüştü.

Duygularına biraz daha hakim bir şekilde “Muhteşem” diyebildi.

11
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
muhammet kurnazyellowredReha KarakayaMurat SiyliSERDAR ÖZDEMİR Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
muhammet kurnaz
Üye

Uyanış

yellowred
Yazar

ben çok sevemedim.

Reha Karakaya
Yazar

Güzel bir seri oluyor. Keyifle okuyorum. Başarılar.

Murat Siyli
Yazar

Yazınızdaki betimlemeler çok güzel ve yazıya akıcılık katmış. Serinin devamı bekleniyor .

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

bende 6 ciyi bekliyorum yine harike olmuş yüregine saglık