Gezegenimizin kıtalarını düşündüğümüzde Antarktika‘nın buzlu kara kütlesi hakkında az bilgiye sahibiz. Ancak geçtiğimiz günlerde bilim insanları kıtanın gizli yapılarını ortaya çıkarmak için uydu görüntülerinden faydalandılar.

Uzak konumu ve buz bolluğu nedeniyle Antarktika’nın jeolojik özelliklerini belirlemek zor ama GOCE uydusu (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer) diğer uyduların yapamadığı bir şeyi görebildi ve gizli araziyi haritalandırdı. GOCE aslında 2013 yılında yakıtı tükendikten sonra yörüngeden düştü, ancak bilim insanları hala topladığı verilere odaklanıyor. Araştırmacılar, Antarktika’nın nasıl oluştuğuna ve plaka tektoniğinin nasıl işlediğine dair yeni bakış açıları sunduğunu söylüyor.

Araştırmacılar grubu “Doğu Antarktika’da, Antarktika ve diğer kıtalar arasındaki temel benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koyan, 160 milyon yıl öncesine kadar dayanan heyecan verici bir jeolojik mozaik görüyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

GOCE okumalarını sismolojik verilerle birleştiren araştırmacılar; litosferin altında, kabuktan ve erimiş mantodan oluşan yerleri 3D haritalarda oluşturabiliyorlar. Bu  haritalar; dağ aralıkları, okyanus sırtları ve kayalık bölgeleri -yani bildiğimiz kıtalarda gömülü olan eski kıtaların kalıntılarını- içeriyor.

Verilerin kıtayı inceleme yeteneğimizi değiştireceğinden şüphe yok. Arazinin üzerindeki buz tabakalarının sıcaklıklara nasıl tepki vereceğini anlamak için de kullanılabilirler.

Bir sonraki yazımda görüşürüz. Sevgiler.

8
like
4
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
SERDAR ÖZDEMİRÇalı Kuşumuhammed altunkayNakyellowredSinan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
SERDAR ÖZDEMİR
Üye

videoyu izledim ilginç var mı yok mu öyle bir kıta hala bir soru bence SILA eiline saglık

Çalı Kuşu
Yazar

Gelişmeler merak uyandıracağı belli…Videoyu izlemeyi isteyip de izleyemeyen bir bahtsız olarak tarihe not düşelim Sıla:)

muhammed altunkayNak
Üye

MANTIKLI CEVAPLAR

yellowred
Yazar

Ek bir bilgi olarak hiç bir ülke buradaki toprakları sahiplenmek istemiyor.

Sinan
Yönetici

Böyle bir kıtanın var olma ihtimali çok yüksek. Çıkarsa eğer ve insan kalıntıları bulunursa insanlık tarihi değişir.