Uzaktan çok havalı gelen bir meslektir mimarlık. Ama sadece uzaktan. Peki nedir bu mimarlık? Naçizane bir mimarlık öğrencisi olarak anlatmaya çalışayım. Genel tanımına bakacak olursak “belirli kurallara ve ölçülere göre yapılar kurma sanatı.”

Ama biz okulda yapı kurmaktan çok onu çevreyle, insanla bağdaştırıp, yapıyı bu özelliklerden yola çıkarak tasarlamaya çalışıyoruz. Bizi müteahhitlerden ayıran da bu, yapıyı yaşatmak! Tabi bunu yapmak hiçte kolay değil. Nice uykusuz geceler, sancılı tasarım günleri geçiyor. Rüyanızda bile bu işle meşgul olmaya başlıyorsunuz. çünkü yapmanız gereken çok iş oluyor ve vaktiniz kısıtlı.

E doğal olarak gelsin tonlarca kahveler.. Mimarlık sabır ve disiplin gerektiren bir meslek. (ve tabi ki uykusuzluğa dayanabilme gücü) Şimdi hangi mimarlık öğrencisini çevirip sorsanız ne işin var diye hepsinin yetiştirmesi gereken illaki bir iki çizimi çıkacaktır. Ne yazık ki yaptıklarını asla beğendiremeyecekleri, hep bir kusur bulacak olan bir de hocaları vardır.

Mimarlık bölümünde herkesin ama herkesin yaşadığı bir şeydir bu. Şansınız var ve projenizi hocanıza beğendirdiniz diyelim…. DA DA DA DANNNNN. JÜRİ! Bölümümüzde diğer bölümlerden farklı olarak proje dersimizin sınavları olmuyor, jüri oluyor. En az 3-4 tane hocanın toplanıp projeni eleştirdiği bir sınav sistemi diyebiliriz. Ah bu kulaklar neler duydu o jürilerde…

Bu bölümü bırak kızım herkes mimar olmak zorunda değil, ben bu projede konuşulacak bir şey göremiyorum geç, bu yapı yapılamaz boşuna uğraşmışsın, mühendisliği hiç düşündün mü?… Neler neler… Düşünsenize gecenizi gündünüze katıp aylarca uğraştığınız projeye bunlar söyleniyor. Yani kısacası sizi, sınırlarınızı ve psikolojinizi zorlayacak bir meslek diyebiliriz.

Ama en güzel yanı projenizi bitirdiğinizde karşısına geçip kendi eseriniz olan bir şeye bakmak olmalı. Yazımı ünlü bir mimarın sözüyle bitirmek istiyorum “Sevmeden yapılabilecek pek çok meslek vardır.. Eğer böyle bir liste oluşturulmak istenseydi mimarlık bu listenin sonunda bile olmazdı!.” Umarım okurken size, fikirlerinize, bakış açınıza katacak şeyler olmuştur, herkese iyi günler!

8
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
Koray CömertARİF YILDIRIMserhat ergünGökhan KayaMelisa Avci Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Neler duymak zorunda kalmışsınız. Her ne kadar havalı bir bölüm gibi görünse de anlayışlı öğretmenlerin varlığı çok önemli demek ki. Emeğinize sağlık efendim.

ARİF YILDIRIM
Üye

Bende çok iyi anlıyorum uyuyorum çünkü :))

serhat ergün
Üye

Çok iyi anlıyabiliyorum bende bir mimarım çünkü

Gökhan Kaya
Yazar

Eskiden bende bu bölümü istiyordum.

Melisa Avci
Yazar

Ne kadar gerçekten havalı bir bölüm olsa da zor. Emek ve yetenek ıstiyor