İlkokulda öğretmenlerimiz bizlere hep sormuşlardır. Biz nerede yaşıyoruz  diye… Verdiğimiz cevap genelde Dünya’nın içinde olurdu. Fakat sonradan okuyup öğrendik ki ve bildik ki aslında bizler Dünya’nın içinde değil de bizzat uzayın içinde yaşıyoruz.                                                 

Dünyamızın yer çekimi kuvveti bizleri kendisine mıknatıs misali tutturmuştur. Bu nedenledir ki uzay boşluğunda savrulmuyoruz. Uzay nedir diye sorarsak, klasik olarak verilen cevap; ucu bucağı olmayan karanlık bir boşluk oluyor. İşte bu karanlık ve ucu bucağı olmayan boşluk, aslında içinde birçok gizemi barındırmaktadır. Bu gizemlerden bir tanesi de Solucan Deliği gizemidir. Peki nedir bu Solucan Deliği gizemi? Fizikçi Albert Einstein ve Nothan Rosen’in Genel Görelilik Teorisi’ne göre uzayda, mekan zaman köprüleri bulunmaktadır. Bu köprüler sayesinde Uzayda çok kısa bir süre içerisinde, bir zamandan ve mekandan diğerine atlayabiliriz. Solucan Delikleri, kısacası uzaklarda olan mesafeleri kısaltan zaman atlatıcılardır.                     

Düşünün, elinizde tuttuğunuz bir kâğıt parçasının bir başı ve sonu vardır. Ancak kağıt parçasını katladığımız zaman bu mesafe ortadan kalkıyor.  Einstein ve Rosen’e göre aynı durumu uzayda da yapmak ve uzayı da katlamak mümkündür. Solucan Delikleri’nde iki ağız ve ağızları birbirine bağlayan bir boğaz bulunmaktadır. Günümüze kadar Solucan Delikleri keşfedilmemiş olsa da bilim bununla ilgili çalışmalarına devam etmektedir. Solucan Delikleri ile ilgili en önemli sorular şunlardır; bu delikler bir insanın geçebileceği büyüklükte midir? Karmaşık yapılarının temelinde ne veya neler vardır? Uzayda nasıl olur da bir anda ortaya çıkıp sonradan içine çöküp kaybolurlar?

Solucan Deliklerini yapay olarak oluşturma çalışmalarında temel nokta Egzotik Madde olmaktadır. Solucan Delikleri, uzayda sadece bir evrendeki iki farklı noktayı birbirine bağlamazlar. Aynı zamanda birbirinden bağımsız evrenleri de birbirlerine bağlarlar. Solucan Deliklerini oluşturma ve Egzotik Madde yardımıyla bu deliklerin kapanmasını önleme yönünde araştırmalar sürmektedir. Egzotik Maddenin kendisi ne kara madde ne de anti maddedir. Tamamen kendisine özgü özellikleri içerisinde barındıran, negatif enerji ve basınç ile oluşan bir maddedir. Solucan Delikleri ile evrenler arası yolculuk yapabiliriz. Bilimin temel kuralı olan, mutlak değişim ve mutlak ilerleme bizi belki de ileride bu sonuca ulaştıracaktır.

10
like
4
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
21 Yorum konuları
16 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
21 Yorum yazarları
Can canFiruze HaktanErcanSenemHalilCan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sila
Yazar

Teorik olarak atom altı ölçekte yapılar saniyeler içerisinde belirip kaybolabilirler. Ama hiç rastlamadık ve oluşumlarına dair de bir şey bilemiyoruz. Aynı şekilde beyaz delikler de yok (şu an için) Teoriler teoriler…

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

ilginç konu ve de okuması da ilginç oldu bilmedigim bilgileri burdan ögrendim eline saglık

Osman Ali Aydın
Üye

İlginç bir konu başlığı.

Maydogan
Üye

Bence hemen bu delikler kesfedilmeli ve yolculuklar başlamalı çok heyecan verici

mustafa
Üye

Okula yeni başladığım zaman işte biz Dünyanın üzerinde yaşıyoruz filan diyorlardı arkadaşlarım o zamanlar hep soruyordum niye aşağıya doğru yuvarlanmıyoruz diye şeklinden dolayı. O zamanlarda kafamda deli sorular vardı halada deli sorular var. Neden düşmediğimizi öğrendim ama bu konular gerçekten farklı bir boyut katıyor insanlığa.