Alman astronot Alexander Gerst, Uluslararası Uzay İstasyonundan ışıl ışıl parıldayan Güney Işıkları Aurora Australis‘in inanılmaz görüntüsünü yakaladı. Video, enerjik bir şekilde güney kutbunun üzerinde bir yerde bir piyano melodisiyle dans eden 38 saniyelik yeşil ışıkları gösteriyor. Video, peş peşe çekilen yaklaşık 1000 resimden oluşuyor.

Aurora Australis, daha ünlü Aurora Borealis’in / Kuzey Işıklarının güney versiyonudur. Her ikisi de NASA’ya göre dünya ile güneş arasındaki elektrik yüklü parçacıkların arasında bulunan moleküllerin gaz etkileşimleridir. Azot mor veya mavi bir auraya neden olur. Yukarıdaki videoda görülenler gibi sarı-yeşil ışıklar, Dünya’nın yaklaşık 60 mil uzağında bulunan bir oksijen molekülü çarpışmasından kaynaklanmaktadır. NASA, kırmızı ışıkların aşırı derecede nadir olsa da yüksek irtifa oksijen çarpışmalarından kaynaklandığını belirtiyor.

Gerst, 2014 yılında da ışıkların arasından uçtu ve inanılmaz resimler yakalayabildi. Bu konuda ilk attığı tweet:

Gerst, çalışırken kamerayı sık sık otomatik bir zamanlayıcıya ayarlıyor. Bu yüzden bu yılın sonunda -Dünya’ya dönmeden önce- daha birçok harika kare yakalayacağına şüphe yok.

8
like
4
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
Osman36İlkay BozkuşMurat SiyliReha Karakayayellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
nazgulbacanagi
Yazar

soğuk olmasa gidilip izlenmeye değer ama hava soğuk yav orda 🙂

Osman36
Üye
Osman36

Başarılı

İlkay Bozkuş
Yazar

Ölmeden görmeyi isterdim.

Murat Siyli
Yazar

Doğa her yönüyle muhteşem

Reha Karakaya
Yazar

Gerçekten muhteşem bir ışık şöleni.