İnsanlık tarihi boyunca birçok düşünür varolmanın amacı hakkında sayısız sorular sormuştur. Bu sorgulama faslı sadece düşünürlere lütfedilen bir şey değildir. Neredeyse her insan hayatının bir döneminde neden dünyaya geldiği, nasıl varolduğu ve hayatın anlamının ne olduğu gibi sorular sormuştur.

İnsan olmanın belki de en anlamlı tarafı olan düşünebilme yetisi, bütün bu soruları sormamızın temelinde yatar. Sadece düşünmeyen bir canlı bu soruları sormaktan uzak olacaktır. Çünkü bu sorular insanın doğasında yatan ve insan istese de istemese de merak edeceği şeylerdir.

Varoluşun sorgulanması birçok insan tarafından tabu olarak görülmektedir. Kişilerin inançları gereği içinde bulundukları durum bu tür sorulardan kendilerini kasten uzak tutmalarına yol açmaktadır. İnancın getirdiği korku ve zorunluluklar varoluşun sorgulanmasını kısıtlar düzeydedir. Oysa inanç dediğimiz kavramda insanın varoluşu sorgulaması sonucu doğmuştur. Bütün dinler insanın varoluşuna olan merakının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. İlk çağ filozoflarının dünyada olan bitene getirdikleri açıklamalar ile günümüzdeki filozofların ve din adamlarının getirdiği açıklamalar arasında neredeyse hiçbir fark yoktur. Gelişen bilim ve teknoloji sonucu insan açıklamalarını daha düzgün ve doğruya yakın yapmaya başlamıştır ama bilgi her daim değişen bir kavramdır. Bu yüzden bütün olgular ve bunların en temelinde yatan varoluş her zaman sorgulanmalıdır. İnsanlığın ve bilgi birikiminin ileri gitmesinde rol alan anahtar sorgulamaktır.

Sorgulamak sadece dini olaylara getirilecek bir yaklaşım olmadığı gibi bir başkaldırıdan ibaret değildir. Sorgulamak düşünmenin ta kendisidir. Günlük hayatta karşılaştığımız ufak olaylardan, varolmanın amacına kadar bütün her şey sorgulanabilirdir. Doğru olana ulaşma konusunda insanın en güvenebileceği yol akıl yürütmedir.

Bu yüzden çağımız ”modern” insanı, atalarının yapmış olduğundan geri durmamalıdır ki gerçekten bir geleceğin temellerini atabilsinler.

14
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
muhammed altunkayNakAleyna OrhanSinan Parlakturuncumaviahmet batar Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
turuncumavi
Üye

Bence hayatın anlamı önce cocuklarimdı şimdi ise torunum

Çalı Kuşu
Yazar

En mühim sorgulama, aklın sorgulayamadığı sınırlılığını sorgulayabilmektir. Her şeyi aklınızın tezgahına konuk edebilirsiniz, belki kafanıza yatan size göre mantıklı açıklamalar da bulabilirsiniz; ancak o aklında durduğu ve cevap bulamadığı şeyler hususunda kuşku da kalırsanız,boşuna yorulduğunuzu anlar ve daha büyük bir çıkmaza doğru yol alırsınız. Demem o ki, kalp-kafa izdivacı şart. Sonrası zaten derin bir ummman. Her şeyin cevabını bilmek isteme arzusu, her şeyin cevabını bir durak hükmündeki dünyâda almak gerektiği zorunluluğuna insânın kendini zorlayarak sığlaştırması ne garip! Zaman ve mekân kavramlarını doğru okuyabilmek, hele ki zaman…

muhammed altunkayNak
Üye

kardeşim emeğine sağlık çok güzel ve etkiliğ yazmışsın başarılarının devamını dilerim daha iyi noktalara gelebilirsin

Aleyna Orhan
Üye

Geçmişini bilmeyen geleceğini bilemezmiş..

Sinan Parlak
Üye

evren olarak tanımlanmış ve ortak kanıda sonsuz diye nitelendirilen ve boşluk olduğu düşünülen ve daha ötesini insanlığın henüz tahayyül edemediği şeye varoluş denir, bende varoluş diyorum, üzmüyorum insanoğlunu…